Depresje i samobójstwa wśród młodzieży – razem zadbajmy o bezpieczeństwo

Sygnały o złym stanie psychicznym uczniów, czy ich próbach targnięcia się na własne życie, docierają do nas z coraz większą częstotliwością, a statystyki w tym obszarze napawają ogromnym niepokojem.

Samobójstwa są drugą (po wypadkach) najczęstszą przyczyną śmierci osób poniżej 18 roku życia. Różne zaburzenia psychiczne stwierdza się u ok. 1/5 młodzieży. Stawia to dorosłych, szczególnie tych pracujących z młodymi ludźmi, przed koniecznością wzmożenia uwagi i czujności na niepokojące zachowania uczniów, czy podopiecznych. Depresja i próby samobójcze/samobójstwa mogą mieć różne źródła: relacje rówieśnicze, sytuację rodzinną, a także problemy szkolne. Młodzież, z racji specyfiki rozwojowej, ma skłonność do gwałtownych, impulsywnych zachowań i reakcji, przez co niekiedy stanowi zagrożenie dla samej siebie. Jak możemy pomóc?

1. Psychologia dorastania

• Portret rozwojowy nastolatków
  • Obszary zadań, wyzwań rozwojowych
  • Priorytety w zakresie opieki i wychowania

2. Kiedy życie boli – zaburzenia depresyjne dzieci i młodzieży

• Zaburzenia depresyjne w klasyfikacji DSM – IV oraz ICD – 10
  • Model depresji Becka
  • Objawy w życiu codziennym – zniekształcenia poznawcze, błędy i ich rozpoznawanie

3. Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży

• Myśli samobójcze
  • Samobójstwa a próby samobójcze
  • Zachowania samobójcze – etapy
  • Samobójstwa – fakty i mity
  • Jak rozpoznać ucznia w kryzysie emocjonalnym?

4. Uczeń w kryzysie emocjonalnym – sposoby postępowania interwencyjnego

• Pojęcie interwencji kryzysowej – próba klasyfikacji
  • Kompetencje nauczyciela w postępowaniu interwencyjnym, a innych osób i instytucji pomocowych
  • Techniki behawioralno – poznawcze i komunikacyjne w pracy z uczniami będącymi w kryzysie emocjonalnym (z diagnozą depresji epizodycznej)