Z platformy edukacyjnej do szkolnej ławki – jak wspierać uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej? Wytyczne MEiN

Drodzy Państwo,

dziś już wiemy – COVID-19 wpłynął na dzieci i nastolatków, w sposób, jakiego świat jeszcze nie widział. Strategia izolacji, dystansu społecznego i obowiązek noszenia maseczki, to nie tylko środki ochrony przed ryzykiem zakażenia, ale również czynniki sprzyjające zaburzeniom rozwojowym, które mogą prowadzić nawet do schorzeń psychicznych. Chroniczny stres, niepokój i poczucie bezradności wpływają degeneracyjnie na rozwój społeczny – to jeszcze trudniejsze do eliminacji konsekwencje izolacji niż tzw. „utrata wiedzy”. Trzeba natychmiast reagować!

Zapraszamy do wspólnego zaplanowania działań. MEiN 18 maja opublikowało wytyczne dotyczące działań skierowanych do uczniów i rodziców oraz kadry pedagogicznej po powrocie do nauczania stacjonarnego, z których jednoznacznie wynika zorganizowanie takiego spotkania dla kadry pedagogicznej. Celem ma być rozpoznanie problemów w sferze emocjonalno-społecznej uczniów oraz ustalenie wspólnych działań wspierających uczniów po powrocie do szkoły.

Jak to zrobić, jakie zadania zaplanować wychowawcom, pedagogom i nauczycielom, jak przeprowadzić rozpoznanie problemów w sferze emocjonalnej, społecznej i fizycznej, jak przeprowadzić diagnozy edukacyjne w inny sposób niż tradycyjne testy, co to znaczy reintegracja, jak poprawić dobrostan uczniów, żeby można było we wrześniu rozpocząć właściwą pracę z podstawą programową – to zagadnienia, którymi zajmiemy się na webinarze.

1.Identyfikacja ucznia w sytuacji kryzysowej

• rozpoznawanie problemów uczniów w sferze emocjonalnej, społecznej i fizycznej,
  • rozpoznanie potrzeb uczniów w zakresie budowania właściwych relacji społecznych w klasie.

2. Działania eliminujące negatywne skutki izolacji uczniów w czasie pandemii – na poziomie szkoły

• zintegrowanie działań profilaktycznych wynikających z programu profilaktyczno-wychowawczego z działaniami zapobiegającymi COVID-19,
  • zintegrowanie działań wychowawczych programu profilaktyczno-wychowawczego z działaniami po rozpoznaniu emocjonalno-społecznym i rozpoznaniu potrzeb w zakresie relacji,
  • wzmocnienie działań prozdrowotnych w programach i planach pracy szkoły (zaplanowanie),
  • wzmocnienie i modyfikacja działań wolontarystycznych w szkole – koncentracja działań na samopomocy koleżeńskiej,,
  • aktywizacja działań samorządu szkolnego i samorządów klasowych.

3. Reintegracja zespołów klasowych

• budowanie zespołu klasowego na nowo,czyli od czego zacząć po powrocie,
  • redefiniowanie przyjętych zasad i wartości w zespole,
  • wybrane metody i techniki integrowania zespołu,
  • partycypacja, wspólne z uczniami zaplanowanie działań klasy w ostatnim miesiącu w szkole w roku szkolnym 2010/21.

4. Narzędzia, które mogą służyć naprawianiu relacji i uwalnianiu emocji u uczniów po odosobnieniu

•  przykładowe techniki uwalniające emocje do zastosowania na początek lub zakończenie zajęć.

5. Rozpoznanie indywidualnych potrzeb edukacyjnych i trudności w uczeniu w zakresie danego przedmiotu powstałych w czasie nauki zdalnej oraz identyfikacja obszarów do powtórzenia lub ponownego omówienia z całym zespołem klasowym

• diagnozowanie osiągnięć uczniów ukierunkowane na projektowanie działań wspomagających w czasie realizacji podstawy programowej oraz dodatkowych zajęć wspomagających z rezerwy budżetowej – diagnozy bez ocen,
  • inne sposoby diagnozowania osiągnięć edukacyjnych niż klasyczne testy, sprawdziany, kartkówki (testy w parach, samoocena ucznia, w oparciu o „nacobezu”, rozmowy diagnozujące w oparciu o ustalone wymagania na poszczególne oceny, odpowiedzi na pytania kluczowe, mini -projekty, plakaty pojęciowe, wizualizacja kluczowych problemów, wytłumacz koledze)
  • identyfikacja obszarów do pracy na podstawie wyników egzaminów zewnętrznych oraz obserwacji pracy ucznia na zajęciach.

6. Planowanie edukacyjnych działań wspomagających w czasie zajęć z „ramówki” i zajęć wspomagających

• formułowania wniosków i rekomendacji,
  • ustalanie działań na podstawie wniosków,
  • monitorowanie planowanych działań,
  • 4 reguły organizacji zajęć wspomagających,
  • planowanie treści w oparciu o wyniki diagnoz,
  • metody i formy pracy na zajęciach dodatkowych,
  • monitorowanie skuteczności prowadzonych zajęć.