Wykluczenie – jak pracować z dziećmi i młodzieżą w postpandemicznej rzeczywistości?

Epidemia koronawirusa nieodwracalnie zmieniła edukacyjną rzeczywistość. Powstałe przez minione miesiące lęki i niepokoje mogą prowadzić do obniżenia u dzieci i młodzieży motywacji, poczucia wartości, a nawet pojawienia się myśli rezygnacyjnych. Jak temu przeciwdziałać? Jak pomóc tym, którzy znaleźli się poza systemem edukacyjnym? O tym dowiecie się Państwo podczas szkolenia. Chcemy wesprzeć Waszą placówkę w zbudowaniu skutecznego systemu wsparcia ucznia, będącego w długotrwałej izolacji społecznej.

1. Nikt nie jest samotną wyspą– izolacja społeczna, jej obraz i przyczyny
• Wprowadzenie do szkolenia: cele, korzyści, metody, program
• Refleksja – Co ja wiem na temat wykluczenia społecznego i cyfrowego?
• Konfrontacja najnowszej wiedzy na temat wykluczenia z tym, czego „nas uczono”

2. Uczeń – cyfrowy tubylca kontra analogowy nauczyciel – czyli o wyolbrzymionych skutkach wykluczenia cyfrowego.
• Prezentacja: jak cyfrowi tubylcy korzystają z nowej sytuacji nauczania
• Ćwiczenie: jak się uczą cyfrowi tubylcy, co analogowy nauczyciel może zaproponować uczniom?
• Korzyści i zagrożenia nauki on line

3. Zrozumieć zagrożenie i zagubienie– jak radzić sobie z eskalacją negatywnych uczuć u dzieci i młodzieży?
• Prezentacja: czym są negatywne emocje? Jak je odróżnić od potrzebnych trudnych emocji?
• Pokaz ćwiczeń uruchamiających rozwijanie myślenie pozytywne

4. Nawyki, schematy i wymówki – jak zmotywować do nauki ucznia, który „ukrywa” się za ekranem komputera
• Prezentacja: schematy i wymówki- praca z dzieckiem, które pozornie nie jest wykluczone cyfrowo
• Ćwiczenie: przegląd metod pracy z takimi uczniami

5. Rola pedagoga, psychologa i wychowawcy– jak udzielać wsparcia?
• Wymiana doświadczeń
• Prezentacja dobrych praktyk

6. Organizacja pomocy dziecku z zaległościami, wykluczonemu cyfrowo
• Weryfikacja programu wychowawczo-profilaktycznego pod kątem nowych wyzwań edukacyjno-wychowawczych