Identyfikacja ucznia w sytuacji kryzysowej

Długotrwała praca zdalna, izolacja społeczna wywołana pandemią COVID 19 spowodowała dla znacznej liczby uczniów i ich rodzin wiele negatywnych skutków. Zaliczyć do nich można osłabioną kondycję psychiczną, z wyraźnie występującą tendencją do występowania nastrojów depresyjnych, pogorszenie relacji z innymi, czy wzrost częstotliwości i intensywności ujawnianych zachowań ryzykownych, w szczególności związanych z korzystaniem z mediów cyfrowych. Dla wielu było to doświadczenie wykraczające poza skalę zwyczajnego doświadczenia życiowego, z którym mogliby sobie poradzić korzystając z dotychczasowych strategii radzenia sobie z problemami. Sytuacja kryzysowa, w jakiej się znaleźli wymaga od dorosłych, w tym również od nauczycieli, podjęcia odpowiednich działań, które pomogą im rozwiązać kryzys w sposób konstruktywny, pozytywny. Uruchomienie adekwatnego systemu wsparcia psychologicznego będzie jednak możliwe jedynie po zidentyfikowaniu uczniów, znajdujących się w sytuacji kryzysowej oraz określeniu zakresu koniecznych i celowych działań pomocowych.
Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się m.in.: czym jest kryzys i jakie są jego rodzaje, jak rozpoznać ucznia w sytuacji kryzysowej i przy pomocy jakich narzędzi, jakie zagrożenia niesie niezażegnanie kryzysu.

1. Sytuacja psychologiczna ucznia i jego rodziców po roku pandemii

• analiza na podstawie wybranych badań

2. Instrumentarium nauczyciela w procesie identyfikacji.

• sam nauczyciel i jego potencjał
  • narzędzia pedagogiczne wykorzystywane w diagnozie

3. Uczeń w kryzysie

• charakterystyka kryzysu
  • dynamika kryzysu
  • PTSD a inne rodzaje kryzysów

4. Identyfikacja ucznia w sytuacji kryzysowej w praktyce szkolnej

• analiza poszczególnych etapów – omówienie praktycznego zastosowania wybranych narzędzi diagnostycznych
  • cechy i zachowania ucznia w kryzysie
  • jak zorganizować zajęcia z uczniami dotyczące problematyki kryzysu?