Emocjonalne SOS – jak skutecznie wspierać dzieci i rodziców po pandemii?

Kondycja psychiczna uczniów i ich rodziców pogarsza się w ekspresowym tempie. Już dzisiaj psychiatrzy i psycholodzy alarmują, że czeka nas masowy syndrom stresu pourazowego. Również nauczyciele doświadczają podwyższonego poziomu lęku. Jak powinniście Państwo zatem zadbać o swoje emocje i zdrowie psychiczne, by skutecznie wspierać dzieci i ich rodziców, w czasach pandemii, izolacji, kwarantanny i widma nadchodzącego kryzysu ekonomicznego? Powrót do normalności może okazać się trudny i wymagać będzie wdrożenia rozwiązań naprawczych. Powstałe przez minione miesiące lęki i niepokoje mogą prowadzić do obniżenia u dzieci i młodzieży motywacji, poczucia wartości, a nawet pojawienia się myśli rezygnacyjnych. Jak temu przeciwdziałać? To właśnie będzie treścią proponowanego szkolenia.

1. Nikt nie jest samotną wyspą– co izolacja robi z naszymi emocjami ?
  • lęk kontra strach, czyli o różnych przejawach niepokoju:

– u dzieci

– u rodziców

1. Zrozumieć zagrożenie i zagubienie– jak radzić sobie z eskalacją negatywnych uczuć
    u dzieci i młodzieży?
  • czym są negatywne emocje? Jak je odróżnić od potrzebnych trudnych emocji?
  • uruchomić myślenie pozytywne ale nigdy naiwne – proste ćwiczenia obalające mity dotyczące samopoczucia
  1. Prawdziwe wsparcie czyli takie, które nie niszczy a buduje:
  • cztery podstawowe błędy przy wspieraniu
  • rodzaje wsparcia – krytyczne i wzmacniające
  1. Obszary wsparcia czyli uruchomić potencjał:
  • wsparcie emocjonalne i mentalne
  • wsparcie merytoryczne
  • wsparcie materialne
  • wsparcie cyfrowe
  1. Kiedy wsparcie nie działa? Rola i zadania specjalistów w szkole i poza nią:
  • wymiana doświadczeń
  • prezentacja dobrych praktyk
  1. Organizacja pomocy dziecku z zaległościami edukacyjnymi w czasie pandemii.