Rozpoznawanie zagrożenia i postępowanie w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów jest jedną z najważniejszych kwestii w funkcjonowaniu szkoły. Pedagodzy pracujący w placówkach oświatowych są zobowiązani do przestrzegania sprecyzowanych zasad bezpieczeństwa nie tylko w sytuacjach pokryzysowych, lecz stale i z pełną świadomością.  Odpowiadacie Państwo nie tylko za poziom edukacyjny dzieci  i młodzieży, ale także za sprawy opiekuńczo – wychowawcze. Szkolenie, które proponujemy, przybliży Państwu wiedzę na temat sytuacji kryzysowych oraz oznak mogących świadczyć o możliwości ich wystąpienia. Zapoznacie się Państwo także z zasadami postępowania w przypadku konieczności przeprowadzenia ewakuacji z miejsca przebywania.

1. Odpowiedzialność prawna pracowników szkoły za zabezpieczenie bezpieczeństwa uczniów;
  2. Rozpoznanie możliwości powstania zachowań przemocowych oraz sposoby zapobiegania;
  3. Rozpoznanie możliwości powstania zagrożenia zaistnienia zachowań suicydalnych oraz sposoby zapobiegania;
  4. Postępowanie w przypadku ujawnienia na terenie placówki osób będących pod wpływem alkoholu, środków odurzających i podobnie działających;
  5. Postępowanie w przypadku ujawnienia czyny karalnego/przestępstwa na terenie placówki;
  6. Oznaki mogące świadczyć o możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowej;
  7. Postępowanie w przypadku konieczności przeprowadzenia ewakuacji miejsca przebywania;
  8. „Aktywny strzelec” – kto to jest i jak postępuje;
  9. Zachowanie w przypadku znalezienia się w rejonie zagrożonym działaniem „aktywnego strzelca”;
  10. Postępowanie w przypadku zostania zakładnikiem;
  11. „Żywa tarcza” – co robić w przypadku zasłaniania się nami przez sprawcę przed interweniującymi służbami;
  12. Zasady postępowania w czasie rozwiązania siłowego – szturmu służb specjalnych na obiekt, w którym przebywamy.

Na Państwa indywidualne zamówienie jesteśmy gotowi podjąć kompleksową współpracę także przy organizacji spotkań z Waszymi uczniami oraz ich rodzicami. W celu ustalenia szczegółów zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.