Sygnaliści w szkołach i placówkach oświatowych
Każdy pracodawca w jednostce publicznej, zatrudniający co najmniej 50 pracowników (bez względu na rodzaj umowy), winien wdrożyć Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. UE L 305, s. 17). Dyrektywa zobowiązuje pracodawcę do wprowadzenia procedur w zakresie ochrony osób zgłaszających naruszenia – tzw. sygnalistów. Pracodawcy zostali zobowiązani do utworzenia wewnętrznych kanałów, które będą wykorzystywane do zgłaszania naruszeń, z zachowaniem poufności sygnalistów.
Nowe regulacje nakładają obowiązek rzetelnego poinformowania pracowników o ich prawach i obowiązkach w zakresie zapisów w/w Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) oraz Projektu z dnia 14 października 2021 r. USTAWY z dnia …. o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, a także przygotowania personelu do implementacji Dyrektywy oraz wynikających z niej praw i obowiązków. Projekt ustawy reguluje odpowiedzialność osób uczestniczących w postępowaniu wyjaśniającym, prawa sygnalistów oraz ich odpowiedzialność za świadome dokonanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nieprawdziwych informacji.
Procedury zgłoszeń wewnętrznych podlegają konsultacjom z zakładową organizacją związkową/przedstawicielami pracowników.
Zapraszamy na szkolenie, które da Państwu wiedzę o przepisach prawa, dotyczących ochrony osób, zgłaszających naruszenia prawa – tzw. sygnalistów, a także o nowych obowiązkach pracodawców, zatrudniających minimum 50 pracowników i wprowadzeniu procedur ochronnych. W czasie szkolenia przedstawimy wzorów dokumentów wewnętrznych z zakresu procedur informacyjnych, ochronnych oraz ochrony danych osobowych.
Program szkolenia:
1. Definicje wprowadzające pojęcie sygnalisty
- Definicje określone w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937
2. Procedury zgłaszania naruszeń w sektorze publicznym
- Utworzenie kanałów zgłoszeń nieprawidłowości przez sygnalistów, upoważnienia pracownika obsługującego zgłoszenia
3. Pojęcie sygnalisty
- Ochrona prawna sygnalisty
4. Trzy szczeble zgłaszania nieprawidłowości
- Skierowanie zgłoszenia do pracodawcy
- Skierowanie do organu publicznego (ponadto także do wyznaczonego organu centralnego)
- Ujawnienie publiczne
5. Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa
- Omówienie praw osób zgłaszających
- Obowiązki pracodawcy i osób przyjmujących zgłoszenia sygnalisty
6. Odpowiedzialność karna
- Omówienie odpowiedzialności karnej wg projektu ustawy
7. Przykłady regulaminów – projekt regulaminu
Zapraszamy także do organizacji spotkań informacyjnych z tego zakresu dla pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych Państwa szkół lub placówek oświatowych.
Zamów szkolenie

Formularz
