Uczeń zdolny – jaki jest, jak go zauważyć, jak z nim pracować?

Każde dziecko jest inne, indywidualne i wyjątkowe. Jednak w dużym stopniu, to właśnie od nauczyciela zależy, czy każdy w jego klasie będzie miał szansę rozwinąć się adekwatnie do posiadanych możliwości, zdolności i talentów. Dotychczas często nasza uwaga była skupiona głównie na uczniach z trudnościami. Panowało przekonanie, że ci zdolni są inteligentni, więc na pewno sami sobie świetnie dadzą radę, nie było też opracowanych odpowiednich narzędzi, które mogłyby wspierać diagnozę i codzienną pracę z nimi. Dziś wiemy, że mają oni swoje specyficzne potrzeby edukacyjne i bez wsparcia nauczyciela ich talent może zostać nieodwracalnie zgubiony.

1. Uczeń zdolny czyli jaki? Charakterystyka ucznia zdolnego. Definicje

2. Zdolności, uzdolnienia, talenty

3. Fakty i mity dotyczące ucznia zdolnego

4. Jak zauważyć ucznia zdolnego? Elementy diagnozy

5. Szkoła miejscem rozwoju różnych zdolności

6. Jak pracować z uczniem zdolnym? Praktyczne przykłady ćwiczeń.