Tak to robią skuteczni nauczyciele – a Ty jak? Model dobrej lekcji on-line.

Od 12 marca szkoły wykonują zadania za pomocą metod i technik kształcenia na odległość. Zmiana form pracy wpłynęła przede wszystkim na realizację podstawy programowej i organizację procesów uczenia. Lekcje na platformach edukacyjnych w trybie on-line muszą być jeszcze bardziej przemyślane i lepiej zaplanowane – zmiana kanału komunikacyjnego skraca czas pracy z uczniem, wymusza inne formy i metody pracy oraz powoduje to, że nie możemy natychmiast reagować , bo i nie zawsze widzimy ucznia, a odczytanie emocji z komunikatu na czacie może być mylące. Jak zatem dobrze poprowadzić taką lekcję, jakie zastosować metody pracy, o których strategiach efektywnego uczenia pamiętać? Na te inne pytania postaram się odpowiedzieć w czasie spotkania.

Zapraszam do wspólnej dyskusji i wymiany poglądów….  w inny niż zwykle sposób – spotkamy się w sieci 😊

Cel szkolenia:

Zapoznanie  uczestników z organizacją procesów nauczania z uwzględnieniem  strategii skutecznego uczenia się i wykorzystanie tej wiedzy do zbudowania lekcji on – line.

Uczestnik:

1. Wymieni główne interwencję, które w badaniach okazują się skuteczne w czasie procesów uczenia  się na lekcji.
  2. Wymieni sposoby podnoszenia efektywności uczenia na zajęciach wskazywane przez nauczycieli praktyków.
  3. Wskaże elementy lekcji pojawiające się w wymaganiach państwa.
  4. Wymieni główne elementy lekcji z wypracowanego na zajęciach modelu zajęć.
  5. Zaplanuje przykładowy scenariusz zajęć z wykorzystaniem elementów wypracowanego na zajęciach modelu zajęć.
  6. Oceni obserwowane zajęcia, wskazując elementy skutecznych działań nauczyciela i działań nieprzynoszących planowanych efektów.

I. Model lekcji w wymaganiach państwa oraz wypracowanie modelu lekcji on-line.

• cele zajęć
  • wymagania wobec uczniów po zakończonych zajęciach
  • informacja zwrotna
  • wzajemne uczenie się
  • strategie metapoznawcze
  • metody i formy pracy na zajęciach lekcyjnych;
  • atmosfera sprzyjająca uczeniu się

II. Wyniki badań związane z procesami uczenia się

• badanie J. Hattiego
  • badania H. Dumont
  • badania przedstawione w pozycji F.J. Marzano

III. Sekrety nauczycieli praktyków oraz przełożenie tych sekretów na zajęcia on-line.

• pięć strategii efektywnego uczenia się na zajęciach on-line
  • sekret dobrego planowania – formułowanie celów i kryteriów
  • zasada 5×5 w planowaniu
  • sekret dobrze skonstruowanego zadania na zajęciach (9 strategii budowania pytań i zadań dla uczniów)
  • sekret skutecznego nauczania –  nauczanie w odniesieniu do prawdziwego życia; aktywność ucznia
  • zaciekawienie tematem- sekret motywowania i inspirowania
  • model motywowania Kelllera

IV. Metody pracy na zajęciach on-line.

• metody podające i ich wykorzystanie na zajęciach on-line
  • metody problemowe na zajęciach on-line (pytanie na forum, zadanie otwarte na forum, dokument współdzielony)
  • metody praktyczne
  • metody eksponujące
  • metody związane z programowaniem

V. Cechy dobrej komunikacji na zajęciach on-line

• precyzyjne przekazywanie informacji merytorycznych
  • sposoby motywowania uczniów na platformie – „lodołamacze”
  • rozpoznawanie uczuć w komunikatach na forum
  • emotikony
  • komunikacja personalna

VI. Obserwacja zajęć on- line.

• obserwacja
  • przykładowe dyspozycje do obserwacji.

Prowadzący: Marzena Siejewicz

Edukatorka – absolwentka ministerialnego kursu nadającego kwalifikacyjnego w zakresie umiejętności edukatorskich, profesjonalny trener, ekspertka w zakresie ewaluacji, członek zespołu projektującego zmiany w systemie nadzoru pedagogicznego oraz wymagania państwa dla szkół i placówek (studia podyplomowe w zakresie nadzoru i ewaluacji), specjalista w zakresie oceniania i pomiaru dydaktycznego oraz analizy EWD, ekspert w zakresie systemowego    zarządzania    placówkami   oświatowymi   (uprawnienia   do  wdrażania systemów ISO i kontroli zarządczej), konsultant ds. normy ISO – prowadziła szkolenia dla wizytatorów do spraw ewaluacji oraz dla dyrektorów szkół z ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej w ramach projektu “Program wzmocnienia efektywności nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły oraz nauczycieli w projekcie “Nauczyciel badacz”, posiada 15-letnie doświadczenie na stanowisku dyrektora gimnazjum i zespołu szkół ponadgimnazjalnych, wieloletni doradca metodyczny.