Cyfrowy smoczek/cyfrowa smycz – czyli o roli urządzeń i treści cyfrowych w życiu dzieci

Coraz młodsze dzieci mają kontakt z urządzeniami elektronicznymi. Problem ten znacznie nasilił się w warunkach pandemii COVID 19. Dzieci straciły możliwość korzystania z wielu nie cyfrowych aktywności, a na to miejsce weszła, z jeszcze większą intensywnością, technologia cyfrowa. Korzystają z niej za pozwoleniem, a wręcz za namową opiekunów, często bez kontroli, stykając się niejednokrotnie z treściami zupełnie dla niech nieprzeznaczonymi. Wiedza dorosłych jest w tym względzie niewielka, a jeśli już jest, często bywa lekceważona. Jak funkcjonują te media, jaki mają wpływ na rozwój małych dzieci, jakich zmian dokonują w mózgu i w funkcjonowaniu dziecka? Tego wszystkiego dowiecie się podczas tego szkolenia.

1. Istota rozwoju i działania mózgu dziecka

• Podstawowe informacje nt. Funkcjonowania mózgu a w szczególności mózgu dziecka. (Neurony lustrzane, ośrodek przyjemności)
  • Przypomnienie faz rozwojowych, potrzeb i możliwości dziecka

2. Przegląd aplikacji wykorzystywanych przez dzieci

• Omówienie aktualnej sytuacji dziecka, z uwagi na wpływ niedawnej izolacji
  • Platformy oraz aplikacje na smartfony, tablety, komputery, konsole. (Gry, Komunikatory, Inne)

3. Proces uzależnienia, przebieg, przyczyny

• Procesy chemiczne w mózgu oraz uwarunkowania społeczne, rodzinne, indywidualne

4. Jak przeciwdziałać?

• Sposoby działania, skuteczna argumentacja. (alternatywy, wsparcie rodziców, edukowanie, wykreowanie „mody”)

5. Co mówią badania? Jakie są prognozowane skutki?

• Przegląd aktualnej sytuacji odnośnie użytkowania elektroniki przez dzieci. Dyskusja, podsumowanie, ewaluacja