Sztuka koncentracji – czyli jak zachęcić ucznia do udziału w lekcji

Od dawna mówimy o przyspieszeniu cywilizacyjnym, które stawia przed nauczycielami nowe wyzwania, a umiejętność koncentracji staje się coraz trudniejszym zadaniem. Powszechne „odpływanie myślami”, czy roztargnienie uczniów, mają związek z deficytami w zakresie którejś z funkcji uwagi. Co zrobić, aby sprawnie działać w tym wielozadaniowym i wielowymiarowym środowisku, wymuszającym dokonywanie nieustannej selekcji bodźców?  Pomóc mogą odpowiednio dobrane ćwiczenia w czasie lekcji, a także formy i metody, pozwalające na poprawę funkcjonowania ucznia w szkole. I właśnie o tym będziemy rozmawiać podczas proponowanego szkolenia.

1. Uwaga i jej znaczenie w procesie uczenia się

2. Znaczenie preferencji sensomotorycznych w procesie koncentracji uwagi