Operacja „LEŃ”. Nauczyciel z rodzicem na tropie zaginionej motywacji do nauki

„Motywowanie” jest pojęciem, które w dzisiejszych czasach robi zawrotną karierę. Motywujemy się na każdym niemal kroku – do pracy, do podjęcia lub utrzymania zdrowego stylu życia, do rozwijania satysfakcjonujących relacji międzyludzkich. Na tym tle motywowanie uczniów do nauki wydaje się wysiłkiem szczególnym – waga przenosi się bowiem z „motywowania się do…” na „motywowanie kogoś do…”, co jest sztuką niepomiernie trudniejszą i bardziej skomplikowaną.

Otoczenie zdaje się zakładać, że za motywację ucznia do nauki – lub jej brak – jest odpowiedzialny wyłącznie nauczyciel. W myśl tej tezy niezliczone publikacje nakazują coraz większy stopień urozmaicania lekcji, uczynienia ich „ciekawymi”, jakby same „ciekawe zajęcia” równały się sukcesowi w tej materii. Niestety, niewielu autorów dostrzega prosty fakt, że nie istnieją takie zajęcia, które każdemu i zawsze wydadzą się interesujące. Pomijają również często wpływ zewnętrznych czynników – choćby środowiska domowego.

1. Źródła problemów z motywacją uczniów do nauki:

• Zmiany społeczne i ekonomiczne a motywacja do nauki
  • Endogenne źródła problemów z motywacją
  • Trudności typowe dla danego etapu rozwojowego uczniów

2. Komunikacja – podstawowe narzędzia pracy nauczyciela:

• Jak komunikują się uczniowie
  • Nauczyciel w środowisku on-line
  • Komunikacja bez przemocy – teoria i ćwiczenia
  • Budowanie zaufania i relacji wspierającej motywację
  • Nasze własne nienajlepsze nawyki komunikacyjne i jak z nimi walczyć
  • Zarządzanie klasą – budowanie autorytetu wzmacniającego motywację uczniów

3. Analiza przypadku: