Dialog motywujący w pracy nauczyciela/pedagoga/specjalisty

Jedną z niezwykle istotnych ról nauczyciela jest rozmowa z uczniem. Jednak dzieci i młodzież często nie chcą zwracać się o pomoc do dorosłych, uznając, że ich świat opiera się na zupełnie odmiennych wartościach. Młodzi, widząc że dorośli często traktują ich z pozycji eksperta, a więc osoby, która z założenia wie lepiej, bywają nieufni. Szczególnie trudne są rozmowy o zmianie, a przecież jest ona nieodłącznym elementem życia każdego człowieka.

Jak podkreślają W.R. Miller i S. Rollnick, twórcy koncepcji dialogu motywującego: “stan ambiwalencji wobec zmiany to stan naturalny, który w swoim życiu przeżywamy wielokrotnie, jeśli jednak utrzymuje się on zbyt długo, najczęściej prowadzi do impasu i braku zmiany”. W takich właśnie sytuacjach pomocny jest dialog motywujący.

Proponujemy szkolenie, dające wiedzę o istocie i pokazujące zastosowania Dialogu motywującego (DM) w pracy nauczyciela, otwierające przed uczestnikami nowe możliwości, opartego na współpracy stylu prowadzenia rozmowy, służącego wydobyciu i umocnieniu u rozmówcy jego własnej motywacji i zobowiązania do zmiany.

1. Motywacja i dialog – definicja i nowoczesne ujęcie

2. Jak stworzyć atmosferę, która sprzyja zmianie, ale do niej nie przymusza?

3. Różne style komunikacji – wady i zalety

4. Dialog motywujący – czym jest a czym nie jest

5. Jak poprawić relacje nauczyciel – uczeń oraz lepiej reagować na konflikty w klasie?

6. Jak się tego nauczyć – metody dla nauczycieli

7. Jak pracować z tą metodą – podstawowe ćwiczenia