Szkoła wolna od uprzedzeń – antydyskryminacyjne działania adekwatne do specyfiki placówki

Działania szkoły na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa uczniów  to niewątpliwie jeden z najważniejszych obszarów działalności szkoły. Niepokoją doniesienia środowisk naukowych, a także mediów, że poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie ciągle maleje. Pojawia się wiele nowych zagrożeń, wśród nich zachowania ksenofobiczne, dyskryminacyjne. Społeczeństwo wielokulturowe w jakim żyjemy to rzeczywistość cywilizacyjna,  do której my nauczyciele musimy przygotować młode pokolenie.

Celem szkolenia będzie przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć o tematyce antydyskryminacyjnej.

Program szkolenia :

• Współczesne oblicze rasizmu, ksenofobii,  dyskryminacji
  • Dyskryminacja –  wszyscy jesteśmy ofiarami –mechanizmy stereotypizacji.
  • Tolerancja –   deklaracja   czy   postawa?
  • Budowanie wrażliwości społecznej drogą  do przełamywania uprzedzeń.
  • Kształtowanie postawy antydyskryminacyjnej a efektywne funkcjonowanie w środowisku międzykulturowym