Kto Ty jesteś? – kształtowanie postaw patriotycznych w szkole i wychowanie w oparciu o wartości

Co to właściwie oznacza “być patriotą”? Jak o patriotyzmie rozmawiać i jak uczyć go dzieci? Każdy z nas, zapytany wprost, uważa się za patriotę, ale czy rzeczywiście nasza codzienna postawa ów patriotyzm odzwierciedla? Jak wobec kraju, jego obywateli a także świata i wszystkich jego mieszkańców powinien zachowywać się współczesny patriota? Podczas szkolenia uczestnikom zostaną zademonstrowane scenariusze zajęć, kształtujących postawę patriotyczną.

1. Co to jest patriotyzm? Definicja, geneza, przykłady

2. Przegląd głównych wartości w kręgu współczesnej kultury europejskiej

3. Małe i większe ojczyzny – o skali patriotyzmu

4. Budowanie wzajemnego szacunku w społeczności szkolnej

5. Praktyka wspierania postaw patriotycznych, obywatelskich, europejskich

6. Omówienie przykładów scenariuszy zajęć z młodzieżą nt. patriotyzmu

Prowadzący: Dorota Zawadzka

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończone podyplomowe studia z literatury dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Warszawskim oraz z psychodietetyki na SWPS. Wykładowczyni w katedrze psychologii rozwoju, a następnie psychologii wychowawczej na UW i w SPWS (w latach 1990-2008). Autorka poradników dla rodziców, w tym nagrodzonego nagrodą Teofrasta w 2010 „Moje Dziecko t. II – Jak mądrze kochać i wychowywać dziecko w wieku szkolnym”. Autorka, współautorka i prowadząca poradnikowych programów telewizyjnych dla rodziców.  Czynnie wspierała kampanie społeczne „Bicie jest głupie”, „Kocham nie biję” „Kocham reaguję”. Od 2000 roku współpracuje z Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Ambasador akcji Cała Polska czyta dzieciom. W latach 2010-2018 roku społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka.  Kawaler Orderu Uśmiechu i członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Prowadzi wykłady, warsztaty oraz szkolenia dla wielu grup zawodowych (m. in. nauczycieli, lekarzy, pracowników socjalnych).