Integracja klasy w edukacji uczniów z doświadczeniem migracyjnym

Dzisiaj wszyscy czujemy się bezsilni i sfrustrowani wobec okrucieństwa wojny. Jednak w szczególnie trudnej sytuacji są dzieci, które brutalnie wyrwane z własnego kręgu kulturowego, muszą odnaleźć się w nieznanym dotąd świecie.

Nikt nie uczył nas – nauczycieli – jak pracować z dzieckiem dotkniętym traumą wojny, jak takiemu uczniowi ułatwić wejście w nowe środowisko, jak pomóc uporać się z upiornymi wspomnieniami, tęsknotą za rodziną, ojczyzną, za pokojem. Dlatego pomimo wielkiego zaangażowania emocjonalnego i chęci udzielenia wsparcia, nie zawsze działamy efektywnie.

Proponowane szkolenie przybliży uczestnikom zagadnienia, związane z wsparciem dzieci ukraińskich w polskiej szkole. Podpowiemy, jakie działania podjąć, aby integracja była procesem wspierającym i terapeutycznym, który pomoże im odzyskać poczucie bezpieczeństwa i wiarę w lepsze jutro.

1. Kim jest ten nowy? Co muszą wiedzieć nasi uczniowie

2. Obcy czy inny? Stereotypy i uprzedzenia czyli dlaczego to takie ważne?

3. Poprzez meandry międzykulturowych różnic – integracja koleżeńska

4. Sytuacje konfliktowe w przestrzeni nieformalnej – jak im zapobiegać

5. Kultura i klimat szkoły czyli to, co dzieje się w zamkniętej strukturze szkolnej

6. Fundament właściwej integracji – relacje spontaniczne i ukierunkowane