Edukacja ekologiczna w szkole i w przedszkolu

Kształtowanie i wzmacnianie świadomości ekologicznej ma kluczowe znaczenie dla wdrażania standardów ochrony środowiska. Osiągnięcie jakościowych celów środowiskowych jest ściśle związane poziomem kompetencji ekologicznych. Istotna jest wiedza o środowisku, praktyczne umiejętności oraz proekologiczna motywacja do właściwych postaw i codziennych zachowań. Edukacja ekologiczna ma być czynnikiem modyfikującym nasze praktyki w kierunku zrównoważonego rozwoju. Niezbędne są zatem refleksja i dyskusja o możliwościach zmiany stylu życia w kierunku bardziej zrównoważonym. Od 1 września 2021r. nauczyciele zobowiązani są do uwzględniania w swoich planach pracy zagadnień związanych z edukacją ekologiczną i rozwijaniem u uczniów/ wychowanków postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Na szkoleniu nauczyciele dowiedzą się czym jest edukacja ekologiczna oraz w jaki sposób realizować zadania, aby treści ekologiczne w sposób skuteczny trafiały do uczniów. Nauczyciele poznają innowacyjne programy, narzędzia i materiały dydaktyczne do wykorzystania na różnych zajęciach w przedszkolu/szkole oraz sposoby dokumentowania tych działań.

1. Cele edukacji ekologicznej na poszczególnych etapach edukacyjnych.
2. Przykładowe zagadnienia programowe edukacji ekologicznej realizowane na poszczególnych zajęciach edukacyjnych.
3. Formy i organizacja zajęć edukacji ekologicznej na różnych przedmiotach, w szczególności na godzinie do dyspozycji wychowawcy.
4. Innowacyjne programy, metody i narzędzia realizacji treści ekologicznych. Przykłady tworzenie ścieżek
i ogródków dydaktycznych.
5. Materiały dydaktyczne związane z gospodarką odpadową, ekologią i ochroną klimatu, w tym informacje
o konkursach związanych z tematyką lokalnej gospodarki odpadowej.
6. Dokumentowanie realizacji edukacji ekologicznej.