Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Cyberprzemoc i inne zagrożenia „czyhające” na uczniów korzystających ze współczesnych mediów społecznościowych

Współczesny świat, to świat  informatyzacji większości dziedzin życia społecznego.  Ekspansywny rozwój technologii informacyjno – komunikacyjnych, interaktywnych oraz mediów cyfrowych wiąże się z pojawieniem wielu nowych problemów świata wirtualnego. Cyberprzestrzeń nie tylko jest szansą dla wielu młodych ludzi na inną jakość życia ale niesie ze sobą także wiele zagrożeń społecznych, wychowawczych, zdrowotnych i moralnych. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera kwestia bezpieczeństwa w Internecie czy też kształtowania nawyków bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych. Ważność tego zagadnienia została potwierdzona również przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które ustanowiło je jednym z kilku priorytetów, kierunków polityki oświatowej w roku szkolnym 2017/2018.

Podczas proponowanego szkolenia omówimy najważniejsze zagrożenia cyberprzestrzeni, w tym zjawisko agresji elektronicznej, cyberprzemoc, którego doświadczają nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, ale także sami uczniowie. Dowiemy się również w jaki sposób sobie z tymi zagrożeniami radzić.

Cele szkolenia:

• poznanie możliwych zagrożeń cyberprzestrzeni, zjawiska agresji elektronicznej
  • przedstawienie sposobów przeciwdziałania problemom świata wirtualnego ujawnianym w szkołach i placówkach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zjawisko cyberprzemocy i cyberprzestępczości.

1. Świat wirtualny w życiu współczesnego ucznia
    – social media, cechy charakterystyczne, i i ich funkcje
    – zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z portali społecznościowych
    – netykieta|
  2. Zagrożenia cyberprzestrzeni
    – zagrożenia zdrowia psychicznego i fizycznego,
    – zagrożenia społeczno – wychowawcze,
    – zagrożenia związane z uzależnieniami,
    – cyberprzestępczość i nadużycia.
  3. Agresja elektroniczna i cyberprzemoc
    – charakterystyka zjawiska w kontekście ich występowania w szkołach i placówkach – film edukacyjny,
    – rodzaje zachowań przemocowych, agresywnych i ich cechy charakterystyczne – analiza na wybranych przykładach
    – jak diagnozować występowanie zjawiska w naszej szkole, placówce? – ćwiczenie praktyczne
  4. Sposoby przeciwdziałania cyberprzemocy
    – propozycje strategii interwencyjnych i profilaktycznych,                                                                                                                                                                                          – szkolne procedury bezpieczeństwa w sieci – propozycja.