Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty

Uczestnicy szkolenia otrzymają kompendium wiedzy o warunkach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Pozyskają umiejętności dotyczące przygotowania uczniów i kryteriów oceniania.

Program spotkania:

Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty

1. Wskazanie i omówienie źródeł informacji na temat warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty: podstawy prawne egzaminu ósmoklasisty, zasady i cele przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty, kalendarz egzaminacyjny określony w aktach prawnych, przedmioty i przebieg egzaminu, ocenianie, wymagane dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu, unieważnienia, naruszenia przepisów przeprowadzania egzaminu, wglądy do prac, wnioski o weryfikację, informacje dla rodziców i inne.
  2. Nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej w praktyce: cele i umiejętności wymagane od uczniów wynikające z nowej podstawy programowej.
  3. Treści zawarte w podstawie programowej.

Warsztaty

1. Projektowanie pracy dydaktycznej w świetle nowej podstawy programowej i wymagań egzaminacyjnych.
  2. Praca z arkuszami egzaminacyjnymi. Rozwiązywanie w grupach przykładowych zadań zwartych w arkuszach egzaminacyjnych.
  3. Prezentacja efektów pracy, wymiana spostrzeżeń.
  4. Analiza rozwiązań zadań egzaminacyjnych i kryteriów ich oceniania.

Podsumowanie Ewaluacja i autorefleksja

Zebranie i uszeregowanie omówionych treści szkolenia oraz autorefleksja nad wzmocnieniem własnego warsztatu pracy.

Wnioski do dalszej pracy