Co każdy nauczyciel powinien wiedzieć, czyli jak efektywnie przygotować się do oceny swojej pracy

Przy opracowywaniu koncepcji tego szkolenia połączyłyśmy naszą wiedzę i doświadczenie czterech trenerek A-Z, będących jednocześnie nauczycielami, doradcami metodycznymi, dyrektorami szkół, samorządowcami.  Dzięki temu mogłyśmy spojrzeć na ocenę pracy nauczyciela  z różnych perspektyw, a efektem naszej współpracy jest poniższy program, materiały szkoleniowe, a przede wszystkim praktyczne wskazówki i narzędzia, którymi się z Wami dzielimy.  Zapraszamy.

Zespół trenerów A-Z

Program spotkania:

I MODUŁ Wszczęcie procedury oceny pracy nauczyciela

1. Omówienie przepisów dotyczących oceny pracy nauczyciela
2. Ocena pracy nauczyciela a przepisy KPA
3. Dokumentacja dyrektora związana z oceną pracy nauczyciela:
– zarządzenie dyrektora w sprawie wprowadzenia regulaminu, określającego wskaźniki oceny pracy nauczyciela;
– pismo w sprawie wszczęcia procedury oceny pracy nauczyciela;
– pismo o opinię pracy nauczyciela do rady rodziców, samorządu uczniowskiego, doradcy metodycznego;
– pismo do opiekuna stażu o opinię dorobku zawodowym nauczyciela za okres stażu;
– pismo do związków zawodowych w sprawie obecności ich przedstawicieli podczas zapoznawania nauczyciela z projektem jego oceny pracy.

II MODUŁ Narzędzia wspomagające ocenę pracy nauczyciela

1.Narzędzia przydatne do oceny pracy nauczyciela:
– Arkusz oceny i samooceny;
– Schemat rozmowy z dyrektorem
2.Panel dyskusyjny

III MODUŁ Dostosowanie narzędzi badawczych do potrzeb dyrektora i nauczycieli

1.Zapoznanie nauczyciela z jego oceną pracy:
– Protokół z zapoznania nauczyciela z projektem  oceny;
– Schemat rozmowy z dyrektorem (praktyczne ćwiczenie);
– Wręczenie karty oceny pracy.
2.Tryb odwołania się od oceny pracy przez nauczyciela