Gry planszowe jako narzędzia diagnostyczne i profilaktyczne w edukacji dzieci i młodzieży.

Adresaci szkolenia:

Szkolenie jest przeznaczone do wszystkich pedagogów, logopedów, psychologów, terapeutów, trenerów, nauczycieli i wychowawców.

Cele główne:
• Wybór i adaptacja gier planszowych do diagnozy i profilaktyki w pracy z dziećmi
• Wzbogacenie warsztatu wychowawcy w pracy z dziećmi za pomocą gier planszowych
• Metody pracy wspomagające dzieci w uczeniu się.
• Rozwój zainteresowania u dzieci i młodzieży
• Zwiększenie potencjału twórczego u dzieci i młodzieży
• Integracja uczestników
• Rozwijanie logicznego i abstrakcyjnego myślenia u dzieci i młodzieży
• Zakup odpowiednich gier planszowych

Cele szczegółowe:

Praca pedagoga, nauczyciela, wychowawcy polega miedzy innymi na badaniu i opisywaniu zjawiska wychowania, określeniu tego co wpływa pozytywnie lub negatywnie na rozwój człowieka w poszczególnych fazach jego życia. W swoich badaniach nauczyciel na co dzień korzysta z obserwacji, rozmowy, analizy czy eksperymentu. W ostatnim czasie do nowatorskich metod, które zaczęto stosować są nowoczesne gry planszowe, jako narzędzie diagnostyczne. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele gier, jednak nie wszystkie się do tego nadają. Szkolenie ma pomóc w wybraniu tych właściwych.

Warto dodać, że oprócz diagnozy, gry planszowe są świetnym narzędziem profilaktyczno – edukacyjnym wspomagającym rozwój młodych ludzi. Te dwie sfery, świetnie się uzupełniają.

Metodyka:

Ćwiczenia warsztatowe, dyskusja

Prowadzący: Sławomir Wiechowski

Nauczyciel, informatyk, webmaster, fotograf oraz wielki miłośnik planszówek. Propagator wykorzystania gier planszowych w edukacji dzieci i młodzieży. Odznaczony przez prezydenta Polski w roku 2011 tytułem Wychowawca roku. Założyciel największego w Polsce klubu gier planszowych Pionkolandia, a także autor i projektant gier planszowych. Trener, prowadzi cykl szkoleń między innymi: „Na północy stop cyberprzemocy”, „Wykorzystanie gier planszowych w edukacji”, „Projektowanie gier”. Jest również animatorem kultury, organizuje szereg imprez kulturalnych, eventów, konkursów i turniejów ogólnopolskich. Z zamiłowania fotograf i amator biegów. Od 2014 roku członek Kapituły Nagroda Gra Roku. Recenzent gier w serwisie Znadplansz.pl