Efektywna edukacja według 10 zasad skutecznego nauczania Baraka Rosenchine’a

Od zawsze, jako nauczyciele i dyrektorzy, zastanawiamy się nad tym, co zrobić, żeby uczyć lepiej i skuteczniej? Co zrobić, żeby zagwarantować uczniom coraz efektywniejszy proces uczenia się?

Podczas spotkania spróbujemy się z tym problemem zmierzyć – poznamy 10 zasad skutecznego nauczania, które wynikają z badań naukowych, neurodydaktyki i praktyki nauczycieli. Zasady te, a może nawet lepiej nazwać je szczegółowymi instrukcjami, podpowiadają sposoby na przezwyciężenie ograniczeń pamięci roboczej uczniów podczas uczenia się nowego materiału. Systematycznie stosowane powodują u uczniów najwyższe przyrosty wyników w testach kompetencyjnych.

1. Refleksja nad procesami uczenia

• Jak uczymy dzisiaj?
  • Jaką wiedzę wykorzystujemy?
  • Co tak naprawdę dzisiaj prowadzi do lepszego uczenia się?
  • Trzy źródła skutecznych instrukcji dla nauczycieli według Międzynarodowa Akademia Edukacyjna Publications/Educational_Practices/EdPractices

2. 10 zasad skutecznego nauczania Baraka Rosenchine’a, wynikających z trzech różnych źródeł wiedzy – nauczycieli praktyków, badań naukowych i empirycznych oraz neurodydaktyki

• Codzienna powtórka nauczonego materiału – odtwarzanie z pamięci
  • Prezentacja nowego materiału metodą „małych kroków”
  • Prezentowanie modelowych rozwiązań
  • Ciągłe zadawanie pytań uczniowi w procesie przyswajania nowego materiału
  • Ćwiczenia pod kierunkiem nauczyciela
  • Sprawdzanie poziomu zrozumienia nowej wiedzy przez ucznió
  • Osiąganie wysokiego wskaźnika sukcesu
  • Tworzenie „ rusztowań w pracy nad trudnymi zadaniami”
  • Samodzielna praca ucznia
  • Powtórki cotygodniowe i comiesięczne

3. Model lekcji z wykorzystaniem zasad skutecznego nauczania

• Ustalenie modelu efektywnej lekcji

4. Efektywne techniki nauczania wypracowane z wykorzystaniem zasad Baraka Rosenschine’a w praktyce nauczycielskiej

• Krótkie prezentacje z wieloma przykładami
  • Strategia streszczania akapitu, czyli uczenie rozmienia czytanego tekstu
  • Sposoby na zaangażowanie wszystkich uczniów w udzielanie odpowiedzi
  • Szablony, modelowe rozpracowane rozwiązania zadań i rusztowania przy rozwiązywaniu zadań trudnych,
  • Streszczanie, myślenie na głos i parafrazowanie, w zamian za pytania czy wszystko jasne?

5. Wnioski związane z procesami uczenia się – dotyczące wykorzystania zasad

• Wypracowanie własnych sposobów na zastosowanie zasad skutecznego nauczania na lekcjach