Tak to robią skuteczni nauczyciele…a Ty jak? – siedem prostych sposobów na skuteczne prowadzenie zajęć

Jeżeli podczas obserwacji lekcji myślimy: Czy ten nauczyciel nie widzi, że dzieci na lekcji się nudzą ? Odpowiedź brzmi: NIE. Gdyby mógł sam zidentyfikować problem, dzisiejsza lekcja wyglądałaby inaczej – nikt nie chce być nudny. Nauczyciele prowadzą lekcje najlepiej jak potrafią, jeżeli im nie wychodzi, to znaczy, że potrzebują pomocy!
Nikt od razu nie rodzi się najlepszy i żaden z nauczycieli nie był najskuteczniejszy, gdy prowadził swoją pierwszą lekcję. Dlaczego zatem są dzisiaj skutecznymi nauczycielami? Bo poznali siedem prostych sekretów dobrze poprowadzonych zajęć! Te siedem sekretów może odmienić i Twoje nauczycielskie życie – spróbuj je poznać, zapamiętać i wdrożyć.
Proponowane szkolenie zaczyna się od ustalenia, jak powinna wyglądać udana lekcja? Jakie strategie na zajęciach stosują najlepsi nauczyciele, jak je wdrażają i jakich metod używają, by zachęcić uczniów do aktywności? Daje to możliwość do wypracowania własnych koncepcji i sprawdzenia ich w czasie dyskusji z innymi, a także w czasie  obserwacji fragmentów nagranych zajęć. Jaki cel przyświecał mi w czasie tworzenia programu spotkania – ujawnienie sekretów skutecznych zajęć tym wszystkim, którzy mają każdego dnia wpływ na życie ucznia. Kluczem dobrego nauczania jest dobry nauczyciel i dobra lekcja. I nie będzie tu żadnych nowych technik i przełomowych innowacji –  to siedem prostych zasad, bez których lekcja staje się nudnym, nieprzydatnym przeżyciem i stratą czasu dla ucznia.

1. Sekret dobrego planowania

• Jak stworzyć świetny plan zajęć?
  • Jak zarządzać czasem?
  • Jak jasno wyznaczać cele?

2. Sekret zarządzania klasą

• Jak wygląda klasa skutecznego nauczyciela?
  • Różnica między zasadami i procedurami?
  • Jak ustalać zasady i procedury?
  • Co robić, gdy uczniowie nie robią tego, co ustaliliście?
  • Jak dyscyplinować zapobiegawczo?

3. Sekret skutecznego nauczania

• Jak nauczać w odniesieniu do prawdziwego życia?
  • Jak zapewnić aktywność ucznia ?
  • Jak sprawić, by uczniowie odnieśli sukces?
  • Jak sprawdzać, czego się nauczyli?

4. Sekret nastawienia

• Wszystko zależy od Ciebie – jak kontrolować własne nastawienie?
  • Jak poprawić nastawienie uczniów?
  • Jak współpracować z rodzicami?

5. Sekret profesjonalizmu

• Jak i po co ubierać się jak profesjonalista?
  • Jak kontrolować swoje działania?
  • Jak być profesjonalnym w każdej sytuacji?
  • Jak podejmować decyzje?

6. Sekret skutecznej dyscypliny

• Jak ukryć swoje czułe punkty?
  • Jak konsekwentnie dyscyplinować?
  • Jak korzystać z psychologii, by rozładowywać stres?
  • Jak odkryć dobro w każdym uczniu?

7. Sekret motywowania i inspirowania

• Jak sprawić, by każdy uczeń czuł się Twoim ulubieńcem?
  • Jak chwalić skutecznie i skutecznie stosować nagrody?
  • Jak motywować nie zmotywowanych?