Przeżyć i uciec. Szkolenie na wypadek ataku terrorystycznego, wtargnięcia napastnika lub innego zagrożenia w szkole

Żyjemy w niespokojnych czasach. Niemal codziennie słyszymy w mediach o kolejnych aktach agresji w miejscach publicznych i nowych ofiarach. Zdarza się, że napastnicy, jako cel, obierają szkoły, czy przedszkola, pełne bezbronnych dzieci i nauczycieli. Często poszkodowanych osób mogłoby być mniej, gdybyśmy wiedzieli, jak się zachować w odpowiedni sposób. Proponujemy Państwu kilkugodzinne, warsztatowe zajęcia z żołnierzem elitarnej polskiej jednostki specjalnej. Będziemy ćwiczyć różne scenariusze zagrożenia w Państwa miejscu pracy wg zasady Run, Hide and Fight (uciekaj, chowaj się, walcz). Szkolenie jest skierowane do wszystkich pracowników każdego typu placówki oświatowej, jak i samych uczniów. Zalecamy luźny, nie krępujący ruchów strój. Grupy nie powinny przekraczać 25-30 osób.

1. Wprowadzenie

• Wyjaśnienie pojęć: atak terrorystyczny, terroryzm

2. Sygnały ostrzegające o niebezpieczeństwie

• Na co zwracać uwagę

3. Postępowanie w sytuacji wtargnięcia napastnika/ataku terrorystycznego

• Prawidłowe zdefiniowanie rodzaju zagrożenia, jego źródła, model postępowania
  • Zostałeś zakładnikiem – co dalej?
  • Ćwiczenia praktyczne: barykadowanie się w klasie, jak się zachować, by przeżyć i uciec, co robić podczas szturmu antyterrorystów
  • Pytania i odpowiedzi

4 . Ewakuacja – jej przebieg i zakończenie – pytania i odpowiedzi.