Jak zrobić wrażenie na przedszkolakach, czyli trening programowania i kodowania

W nowej podstawie programowej nauką programowania zostały objęte również przedszkolaki. Jak w przypadku dzieci w tym wieku mogą wyglądać zajęcia z programowania? Na to i inne pytania odpowiemy podczas proponowanego szkolenia, którego celem jest pokazanie w praktyczny sposób uczyć kodowania od najmłodszych lat. W trakcie nauczyciele poznają najważniejsze zagadnienia z zakresu programowania, a także możliwości ich zastosowania w codziennych zabawach, w oparciu o aktywność najmłodszych, z wykorzystaniem tabletów, smartfonów, czy komputerów. Spotkanie zostanie poprowadzone w formie ćwiczeń i warsztatów.

1. Wprowadzenie

• Wprowadzenie w tematykę warsztatów – czym jest kodowanie i dlaczego warto je wykorzystywać w pracy z dziećmi?
  • Przedstawienie celów szkolenia

2. Jak nauczyć się kodowania w 60 minut?

• 60 minutowy kurs kodowania dla nauczycieli

3.  Lekcja kodowania na dywanie (bez użycia sprzętu elektronicznego)

• Propozycje i rozwiązania z użyciem: gier planszowych, kubeczków, maty, klocków, materiałów dydaktycznych

4.  Lekcja kodowania z użyciem elektroniki