Szef to zawód – Jak skutecznie i profesjonalnie zarządzać zespołem

Dla kadry kierowniczej pomocy społecznej, mającej na co dzień do czynienia z trudnymi sprawami, obarczonymi wielokrotnie dużym ryzykiem, ważne jest posiadanie gotowych standardów działania,  pomagających w sposób racjonalny zarządzać  zespołem pracowników,  budować w pracownikach postawę odpowiedzialności i uzyskiwać wysokiej jakości wyniki  pracy.

Cel szkolenia:

• Zwiększenie wiedzy na temat skutecznego kierowania zespołem dla osiągnięcia zamierzonych celów
  • Poznanie praktycznych umiejętności, metod i narzędzi niezbędnych do dobrego zarządzania

Program szkolenia :

• Szef to zawód –wykład o filozofii szefowskiej-wymiana doświadczeń.
  • Podstawowe narzędzia budowania dobrego kontaktu z podwładnym:

- odsłanianie intencji oraz interesów szefa – przeciwdziałanie destrukcyjnym projekcjom,

- trudne pytania – zdobywanie ważnych informacji o podwładnym oraz podejmowanie   ważnych tematów,

- parafraza interesów podwładnego, zapobieganie nieporozumieniom i otwieranie wielu możliwości do zaspokojenia potrzeb
pracownika (ćwiczenia w parach i trójkach)

• Główne reguły szefa (expose). Wyznaczanie podwładnym granic i komunikowanie maksymalnych preferencji zgodnie z systemem wartości szefa – indywidualne wystąpienia.
  • Jak przeciwstawiać się osłabnięciu entuzjazmu u pracowników oraz mobilizować ich do działań w polu, na który mają wpływ.
  • Algorytm radzenia sobie z narzekającymi i „marudzącymi” pracownikami:

- wysłuchać i wzmocnić, przypominając pozytywy,

- pomóc nazwać problem do rozwiązania i określić granice  wpływu, pomoc dla podwładnego, który bierze odpowiedzialność
lub sankcje dla zdeklarowanego  „zatruwacza” zespołu.

zamknięte - zarządzanie placówką

Centrum