Budowa strategii rozwoju szkoły – czyli jak kierować placówką w nieprzewidywalnym otoczeniu

Na całym świecie firmy i organizacje starają się konkurować w środowisku ekonomicznej i technologicznej zmiany, postępującej szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Pilnie więc potrzeba ludzi twórczych i elastycznych. W związku z tym  wydaje się coraz więcej środków na procesy, mające na celu rozwój naturalnych zdolności i talentów.

A jednak młodych, kreatywnych i nowatorskich wciąż trudno znaleźć. Co jest nie tak, jakie są tego przyczyny, jak to zmienić?
Co zatem można zrobić, by szkoła nie zniszczyła, naturalnej potrzeby rozwoju i potrafiła wykorzystać twórcze możliwości swoich uczniów do tego, by wspólnie stworzyć systemową strategię rozwoju kreatywnego potencjału jednostek i kulturę innowacyjności w całej organizacji.

Mimo narzekań teoretyków i praktyków na rosnącą niepewność i nieprzewidywalność otoczenia, dla dobrego menedżera nie ma nic wartościowszego niż sprawdzone zasady postępowania. Istnieje pewien kanon teoretycznej i metodologicznej wiedzy na temat planowania strategicznego, który pozwala zbudować dobry plan strategiczny i uniknąć błędu zaniechania projektowania przyszłości i biernej postawy wobec zmian zachodzących w otoczeniu

Bez względu na stopień zmienności i przewidywalności otoczenia menedżerowie mają obowiązek budowy strategii rozwoju i konkurencyjności dla swojej placówki.  Zapraszamy rady pedagogiczne do  wspólnego budowania!
Po zajęciach uczestnicy będą znali wyzwania przyszłości dla współczesnej oświaty, będą także potrafili stworzyć strategię rozwoju własnej placówki.

Program szkolenia :
  • Ewolucja myślenia strategicznego.
  • Tradycyjne i nowoczesne podejście do planowania strategicznego.
  • Analiza strategiczna działań placówki;.
  • Prognozowanie zmian w otoczeniu:
    – Zarządzanie XXI wieku – wyzwania
    – Nowa rewolucja informacyjna
    – Liderzy zmian jako konieczność XXI wieku
    – Kierunki zmian na podstawie kierunków w „Strategii rozwoju Europa 2020-strategii na rzecz inteligentnego i zrównoważonego  rozwoju sprzyjającemu włączeniu społecznemu
    – Jak budzić kreatywność – na podstawie poglądów Kena Robinsona.
  • Opracowanie strategicznej wizji placówki- warsztaty.
  • Opracowanie strategii rozwoju – warsztaty.
Przykładowe propozycje  ułatwią  Państwu stworzenie własnej strategii rozwoju placówki.

zamknięte - zarządzanie placówką

Centrum