Zmiany w prawie oświatowym od 1 września 2018 roku

Zmiany w prawie oświatowym od 1 września 2018 roku w zakresie: oceny pracy nauczyciela, awansu zawodowego oraz innych rozporządzeń, regulujących organizację pracy szkoły/ placówki oświatowej

Nowy rok szkolny, jak zwykle niesie ze sobą pakiet zmian w prawie oświatowym, które dyrektor ma obowiązek wdrożyć w szkole, a to wymaga usystematyzowania wiedzy rozproszonej w rożnych aktach prawnych i przekazania jej w sposób uporządkowany w środowisku szkolnym. Efektywne zarządzanie szkołą to umiejętność mądrego zaplanowania procesu wdrożenia zmian w pracy szkoły/przedszkola, wyznaczenia zadań i wypracowanie potrzebnej dokumentacji.

Zapraszamy Państwa do udziału w szkoleniu, które przygotuje Was do sprawnego wykonania wyżej wymienionych zadań, a dodatkowo będzie okazją do wymiany doświadczeń z innymi dyrektorami i zadania pytań o sposób poradzenia sobie z bieżącymi obowiązkami dyrektora.

Cele szkolenia:

1. Usystematyzowanie wiedzy o zmianach w funkcjonowaniu jednostek oświatowych wynikających ze zmian w prawie oświatowym.
  2. Nabycie praktycznych umiejętności zastosowania nowego prawa w praktyce.
  3. Rozwijanie kompetencji zarządzania jednostką oświatową.

Plan szkolenia:

Sesja I
Połączenie ścieżki awansu zawodowego z oceną pracy nauczycieli.

• Na czy polega wydłużenie awansu zawodowego.
  • Warunki otwarcia stażu w skróconym trybie.
  • Staż na stopień nauczyciela kontraktowego selekcją do zawodu.
  • Nowe terminy na złożenie sprawozdania i złożenie opinii przez opiekuna stażu.
  • Zmiana wymagań i obowiązków nauczycieli w czasie odbywania stażu.
  • Zmiany w dokumentacji z postepowania o nadanie stopnia awansu zawodowego
    oraz sposobie jej przechowywania.
  • Przepisy przejściowe dla trwających staży na kolejny stopień awansu zawodowego.

Nowy paradygmat oceny pracy nauczyciela.

• Ocena z mocy ustawy obowiązkowa dla nauczyciela i dyrektora.
  • Nowa skala oceny i jej motywacyjny charakter.
  • Dodatek za wyróżniającą pracę dla nauczyciela dyplomowanego – warunki i tryb jego wdrożenia.
  • Tryb dokonywania oceny i zasięgania opinii o pracy nauczycieli i dyrektorów.
  • Metoda ustalania oceny stopnia spełniania kryteriów oceny.
  • Wdrożenie systemu oceniania wg nowych zasad a aktualność dotychczasowych ocen
    i oceny dorobku zawodowego.
  • Tryb odwoławczy ocen pracy nauczycieli i dyrektorów – skład zespołów rozpatrujących odwołanie.

Sesja II
Dostosowanie organizacji pracy szkoły do nowych przepisów prawa:

• Systemowy charakter doradztwa zawodowego w systemie oświaty:
    • WSDZ w statucie szkoły;
    • szczegółowy program realizacji WSDZ na dany rok szkolny;
    • zadania doradcy zawodowego w szkole;
    • kwalifikacje doradcy zawodowego docelowo i w okresie przejściowym
  • Wycieczki szkolne krajoznawcze i turystyczne – nowe definicje, nowe zasady, nowa dokumentacja.
  • Monitoring w szkole po wdrożeniu RODO.
  • Korekty w organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej i kształceniu specjalnym.
  • Zmiany w zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków organizacji kształcenia – standard pracy szkoły po zmianach.

Sesja III
Zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycieli

• Zmiany w sposobie zatrudniania stażysty w związku z wydłużeniem jego stażu.
  • Zmiany w tygodniowym obowiązkowym wymiarze zajęć nauczycieli, w tym nauczycieli z orzeczeniem o niepełnosprawności.
  • Stosowanie przepisów o pensum łączonym w praktyce.
  • Ograniczenie przydzielania godzin ponadwymiarowych.
  • Zmiany w zakresach zadań specjalistów ustalone rozporządzeniem MEN.

Zmiany w organizacji konkursów na stanowisko dyrektora

• Nowe zasady powoływania komisji konkursowej.
  • Ustawowy obowiązek tajnego głosowania rady pedagogicznej w sprawach związanych z osobami pełniącymi funkcje kierownicze.

Prowadzący: Liliana Zientecka

Trenerka legitymująca się uprawnieniami do prowadzenia szkoleń dla dorosłych (Edukator Nr MEN 1012E/888/2001) z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik   administracji  samorządowej).  Autorka wielu publikacji
i  projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą. Specjalizuje się w trzech obszarach tematycznych: implikacja nowego prawa oświatowego, finansowanie zadań oświatowych i budowanie lokalnych systemów wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W październiku 2017 r. powołana przez Ministra Edukacji Narodowej w skład Zespołu  ds. opracowania modelu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto

Proszę wprowadzić prawidłowy adres email Proszę uzupełnić to pole.
Proszę o akceptację tego pola.