Subwencja oświatowa na rok 2020 a dane wprowadzane do SIO. Odpowiedzialność dyrektorów za finanse oświaty

Cel szkolenia:

Zapoznanie uczestników z aktualnymi przepisami dotyczącymi  zadań dyrektorów w zakresie prawidłowego przekazywania danych do SIO, będących podstawą do naliczania części ogólnej subwencji oświatowej,  możliwością pozyskiwania dodatkowych środków z 0,4% rezerwy oświatowej    i innych źródeł. Uświadomienie odpowiedzialności za prawidłową realizację budżetu.

Cele szczegółowe:

1. Znają aktualne przepisy w zakresie wprowadzania danych do SIO.
  2. Znają wpływ danych z Systemu Informacji Oświatowej na wysokość części oświatowej subwencji ogólnej dla Jednostki Samorządu Terytorialnego.
  3. Potrafią sporządzić Metryczkę subwencji  oświatowej dla każdej placówki oświatowej w ramach organu prowadzącego oraz obliczyć dopłaty budżetu placówki oświatowej.
  4. Potrafią sporządzić wnioski  o  dodatkowe środki  z 0,4% rezerwy oświatowej.
  5. Znają odpowiedzialność za realizację budżetu.

1. Akty prawne dotyczące zasad przygotowywania planu budżetu szkoły, przedszkola na rok 2020, zasad wprowadzania danych do SIO, realizacji budżetu.
    • Omówienie aktów prawnych, dotyczących przygotowania planu budżetu szkoły, przedszkola na kolejny rok budżetowy, zasad wprowadzania danych do SIO, realizacji budżetu.
  2. Zadania dyrektora i jego odpowiedzialność za prawidłowe przygotowanie danych do Systemu Informacji Oświatowej.
    • Omówienie zadań i odpowiedzialności dyrektora związanych z prawidłowym, wprowadzeniem danych do Systemu Informacji Oświatowej. Wpływ tych danych na część oświatową subwencji ogólnej.
    • Kontrole Regionalnej Izby Obrachunkowej – skutki finansowe dla JST.
  3. Dane z Systemu Informacji Oświatowej na 30.09.2019 r. a wysokość części oświatowej subwencji ogólnej.
    • Omówienie Metryczki subwencji oświatowej na rok budżetowy.
    • Metryczka – praktyczne wyliczenia.
    • Porównanie do budżetu przyznanego szkole, przedszkolu.
  4. Pozyskiwanie dodatkowych środków z 0,4% rezerwy oświatowej.
  5. Inne źródła finansowania oświaty.
  6. Omówienie wniosków o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej.
    • z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych – termin wniosku do MEN do 15.10.2019r.
    • na dofinansowanie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla zwalnianych nauczycieli – termin wniosku do MEN do 11.10.2019 r.
    • Zapoznanie z możliwością pozyskiwania środków finansowych i innych źródeł.
  7. Odpowiedzialność dyrektora za prawidłową realizację przyznanego budżetu.
    • Zasady gospodarowania środkami publicznymi.
    • Odpowiedzialność dyrektora za gospodarkę finansową – różnice w przypadku szkoły samodzielnej i scentralizowanej obsługi finansowej.

Prowadzący: Dorota Pierzyńska

były pracownik i dyrektor Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół, wykwalifikowany wnioskodawca i koordynator projektów unijnych. Współtwórca i dyrektor jednego z pierwszych w Polsce Centrum Usług Wspólnych. Wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu na kierunku Zarządzanie oświatą.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto