Warsztaty pisania statutu liceum, technikum, szkoły policealnej – 2 dni

Adresaci szkolenia:

• Dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół ponadpodstawowych oraz nauczyciele powołani do zespołów opracowujących projekty nowych statutów

Cel szkolenia:

• Napisanie statutu nowej jakości, zgodnie z nowymi podstawami prawnymi i technikami legislacji

Cele szczegółowe:

• Wyposażenie uczestników szkolenia w wiedzę na temat różnic pomiędzy dotychczasowym statutem a nową materią statutu na podstawie Prawa oświatowego
  • Tworzenie uczestnikom szkolenia warunków do napisania statutu swojej szkoły
  • Przygotowanie uczestników szkolenia do sprawnego wprowadzenia w życie nowych statutów wydanych na podstawie Prawa oświatowego

Sesja I – część teoretyczna – Statut podstawą budowania ładu organizacyjnego szkoły.

1. Dlaczego każda szkoła musi mieć odrębny statut?
  2. Omówienie wzoru statutu zespołu – zakres treści, najczęściej popełniane błędy.
  3. Dobre praktyki legislacyjne – najczęściej popełniane błędy.
  4. Schemat budowy statutu szkoły ponadpodstawowej, nowy zakres treści statutowych, podział na rozdziały.
  5. Omówienie podstawowych zasady technik legislacyjnych.

Sesja II – III – IV -V – VI – część warsztatowa

1. Uczestnicy warsztatu korzystają ze swoich laptopów.
  2. Podstawą organizacji pracy warsztatowej są elektroniczne wersje:
  • statutu własnej szkoły;
  • schematu statutu szkoły ponadpodstawowej na podstawie nowej delegacji prawnej;
  • przykładowych zapisów poszczególnych rozdziałów.
  1. Prowadząca wprowadza do pracy nad redagowaniem treści kolejnych rozdziałów
  • (cel delegacji prawnej, najczęściej popełniane błędy, praktyczne porady).
  1. Uczestnicy egzemplifikują nieprawidłowe zapisy w dotychczasowych statutach.
  2. Uczestnicy szkolenia redagują omawiany rozdział dla swojej szkoły.
  3. Dyskusja moderowana nad propozycjami zapisów.

Podsumowanie – Omówienie trybu przyjęcia nowego statutu szkoły oraz sposobu zapoznania z nim społeczności szkolnej.

Prowadzący: Liliana Zientecka

trenerka legitymująca się uprawnieniami do prowadzenia szkoleń dla dorosłych (Edukator Nr MEN 1012E/888/2001) z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej). Autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą. Specjalizuje się w trzech obszarach tematycznych: implikacja nowego prawa oświatowego, finansowanie zadań oświatowych i budowanie lokalnych systemów wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W październiku 2017 r. powołana przez Ministra Edukacji Narodowej w skład Zespołu ds. opracowania modelu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto

Proszę wprowadzić prawidłowy adres email Proszę uzupełnić to pole.
Proszę o akceptację tego pola.