Ocena i regulamin oceny pracy nauczyciela

Ocena i regulamin oceny pracy nauczyciela , jako projekt rozwoju indywidualnego nauczyciela i projekt rozwoju jakościowego szkoły/przedszkola.

Zmiany w Karcie nauczyciela, po wejściu Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wprowadziły wiele nowych obowiązków dla dyrektorów szkół i przedszkoli. Do najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych należy opracowanie Regulaminu oceniania nauczycieli, w którym muszą pojawić się charakterystyczne dla danej placówki wskaźniki jakości pracy nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Wymagania wobec nauczycieli zawarte w Regulaminie oceniania będą stanowiły podstawę do cyklicznego oceniania pracy nauczyciela, a ocena zdecyduje o wysokości wynagrodzenia oraz czasie trwania awansu. Przy takich zapisach prawa – Każdy nauczyciel będzie chciał ocenę wyróżniającą! Co zatem zrobić, żeby opracowane wskaźniki nie były konfliktogenne a ocena nie prowadziła do ciągłych procedur odwoławczych? Jak skonstruować zapisy, aby regulamin stał się skutecznym narzędziem monitoringu kierowniczego współczesnego przywódcy i prowadził do indywidualnego rozwoju nauczyciela oraz jakościowego rozwoju całej placówki?

Proponowany przeze mnie model oceny pracy nauczyciela jest rozwiązaniem systemowym, opartym na połączeniu kryteriów oceny pracy nauczyciela z jasno określonymi wymaganiami państwa. Wyraźne rozdzielenie wskaźników na poszczególnych stopniach awansu zawodowego  i przyporządkowane im wartości punktowe będą dawały możliwość obiektywnej oceny i powiązania procedur oceniania z kształtowaniem indywidualnych ścieżek kariery zawodowej nauczycieli.

Realizacja opracowanych wskaźników wpłynie jednak na jakość planowanych działań  w szkole/przedszkolu – tylko wtedy, gdy wskaźniki będą w logiczny sposób opisywały działania nauczycieli i pokazywały kierunki rozwoju w poszczególnych kryteriach. Regulamin może stać się skutecznym narzędziem zarządzania w placówce – wykorzystajmy zatem zmiany w prawie nie do narzekań tylko do wejścia NAPRAWDĘ DOBREJ ZMIANY!

Program seminarium:

• Nowe regulacje prawne dokonywania oceny pracy nauczycieli,

– nowe terminy oceny, procedura dokonywania oceny (gotowa propozycja – wzory pism),
– analiza proponowanych kryteriów oceny pracy nauczyciela,
– sposoby gromadzenia informacji o pracy nauczyciela,
– procedury odwoławcze,

• Analiza obowiązków i zadań nauczycieli podlegających ocenie wynikających z kryteriów wskazanych w rozporządzeniu.
  • Formułowanie wskaźników związanych ze szczegółowymi kryteriami oceny pracy.
  • Regulamin oceniania nauczycieli,
    – analiza i redagowanie przykładowych zapisów,
    – procedura tworzenia oraz zatwierdzania.

Uwaga ! Uczestnicy otrzymają przykładowy regulamin do przystosowania do własnej placówki.

Do zapisu na spotkania w innych miastach zapraszamy do zakładki:

Organizacja pracy w r.szk. 2018/19 w kontekście zmian w prawie oświatowym

Prowadzący: Marzena Siejewicz

Edukatorka – absolwentka ministerialnego kursu nadającego kwalifikacyjnego w zakresie umiejętności edukatorskich), profesjonalny trener, starszy specjalista do spraw szkoleń Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspertka w zakresie ewaluacji, członek zespołu projektującego zmiany w systemie nadzoru pedagogicznego oraz wymagania państwa dla szkół i placówek, (studia podyplomowe w zakresie nadzoru i ewaluacji) specjalista w zakresie oceniania i pomiaru dydaktycznego oraz analizy EWD, ekspert w zakresie systemowego zarządzania placówkami oświatowymi (uprawnienia do wdrażania systemów ISO i kontroli zarządczej, konsultant ds. normy ISO – prowadzi szkolenia wizytatorów do spraw ewaluacji, dyrektorów szkół z ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej w ramach projektu „Program wzmocnienia efektywności nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły oraz nauczycieli w projekcie „Nauczyciel badacz”, posiada 15-letnie doświadczenie na stanowisku dyrektora gimnazjum i zespołu szkół ponadgimnazjalnych, wieloletni doradca metodyczny.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto