Akty prawa wewnątrzszkolnego – uchwały, decyzje i zarządzenia dyrektora szkoły

Wielu dyrektorów zgłasza potrzebę uporządkowania swojej wiedzy z zakresu tworzenia prawa wewnątrzszkolnego i przypomnienia reguł jego tworzenia. Odpowiadając na te oczekiwania proponujemy szkolenie, podczas którego prześledzimy katalog dokumentów, które nazwać można dokumentami wewnętrznymi szkoły. Przypomnimy również zasady tworzenia, zakresu merytorycznego i okoliczności, które obligują do tworzenia aktów prawa wewnętrznego. Porozmawiamy także o spójności dokumentów prawa wewnętrznego i organach uprawnionych do jego tworzenia. Wskażemy na znaczenie statutu szkoły, jako swoistej konstytucji placówki.

Szkolenie adresowane jest do dyrektorów szkół i placówek, którzy chcą uporządkować wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia i stosowania prawa wewnętrznego szkoły. Po jego zakończeniu będziecie Państwo wiedzieć, kto i kiedy zobowiązany jest do wydawania aktów prawa wewnętrznego. Wspólnie sporządzimy listę typowych zarządzeń dyrektora, które mogą być wydane w ciągu roku oraz wskażemy okoliczności tworzenia zarządzeń nietypowych. Zobaczymy, jakie decyzje wydaje dyrektor szkoły i które z nich są decyzjami administracyjnymi. Przejrzymy również listę regulaminów, instrukcji, procedur i uchwał rady pedagogicznej. Porozmawiamy o koniczności spójności aktów prawnych obowiązujących w szkole. Przypomnimy sobie również o zasadach ich konstruowania. Po szkoleniu każdy z uczestników będzie wiedział, które z aktów prawa wewnętrznego są konieczne, a które zbędne.

Uczestnik po szkoleniu otrzyma w wersji elektronicznej:
  • Zasady tworzenia aktów prawnych;
  • Szablon statutu szkoły;
  • Przykładową politykę rachunkowości;
  • Wzorzec uchwały rady pedagogicznej;
  • Wzór opinii rady pedagogicznej;
  • Wzór decyzji administracyjnych dyrektora;
  • Propozycje decyzji kierowniczych;
  • Wzorzec zarządzenia;
  • Wykaz zarządzeń na cały rok szkolny;
  • Wykaz regulaminów niezbędnych w szkole;
  • Przykładowe regulaminy;
  • Wykaz możliwych procedur szkolnych;
  • Przykład opisu procedury;
  • Pytania kontrolne do programu wychowawczego i profilaktyki;
  • Uczestnik szkolenia otrzyma również odpowiedzi na pytania, z którymi przyjdzie na szkolenie lub takie, które zrodzą się w jego trakcie.
     Program szkolenia :
  • Podstawy wiedzy o prawie i jego tworzeniu;
  • Tworzenie prawa wewnętrznego;
  • Akty prawa wewnętrznego:
→      Statut szkoły;
→      Polityka rachunkowości;
→      Inne dokumenty finansowe;
→      Uchwały rady pedagogicznej;
→      Opinie rady pedagogicznej;
→      Decyzje administracyjne dyrektora;
→      Decyzje kierownicze;
→      Zarządzenia;
→      Regulaminy;
→      Procedury;
  • Nowelizacja prawa wewnątrzszkolnego – kiedy i w jaki sposób;
  • Szkolny zestaw programów nauczania;
  • Program wychowawczy i program profilaktyki;
  • Spójność prawa wewnętrznego;
  • Organy szkoły i ich uprawnienia do kreowania prawa;
  • Zakres merytoryczny kreowania prawa wewnętrznego przez organy szkoły;
  • Nadzór prawny dyrektora szkoły w ramach realizowanego nadzoru pedagogicznego;

Prowadzący: Marzena Siejewicz

Edukatorka, absolwentka ministerialnego kursu nadającego kwalifikacyjnego w zakresie umiejętności edukatorskich, profesjonalny trener, starszy specjalista do spraw szkoleń Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspertka w zakresie ewaluacji, członek zespołu projektującego zmiany w systemie nadzoru pedagogicznego oraz wymagania państwa dla szkół i placówek, (studia podyplomowe w zakresie nadzoru i ewaluacji) specjalista w zakresie oceniania  i pomiaru dydaktycznego oraz analizy EWD, ekspert w zakresie systemowego zarządzania placówkami oświatowymi (uprawnienia do wdrażania systemów ISO i kontroli zarządczej, konsultant ds. normy ISO – prowadzi szkolenia wizytatorów do spraw ewaluacji, dyrektorów szkół z ewaluacji zewnętrznej  i wewnętrznej w ramach projektu „Program wzmocnienia efektywności nadzoru pedagogicznego  i oceny jakości pracy szkoły oraz nauczycieli w projekcie „Nauczyciel badacz”, posiada 15-letnie doświadczenie na stanowisku dyrektora gimnazjum i zespołu szkół ponadgimnazjalnych, wieloletni doradca metodyczny.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto

Proszę wprowadzić prawidłowy adres email Proszę uzupełnić to pole.
Proszę o akceptację tego pola.
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email Proszę uzupełnić to pole.
Proszę o akceptację tego pola.