Nauczyciel jako główny aktor w grach psychologicznych, inicjowanych przez uczniów

Rola nauczyciela, czy wychowawcy klasy, wiąże się z koniecznością nawiązywania licznych relacji interpersonalnych. Codziennie, wykonując swoje obowiązki, nauczyciele wchodzą w interakcje z uczniami, rodzicami, kolegami z pracy. Nie zawsze są one źródłem pozytywnych doświadczeń. Szczególnie w kontakcie z dziećmi i młodzieżą narażeni są często na prowokacyjne, atakujące zachowania, niejednokrotnie trudne do zrozumienia i podjęcia skutecznej reakcji. Uczniowie wielokrotnie aranżują sytuacje, mające na celu wywarcie jakiegoś wpływu na nauczyciela, bądź to w postaci wywołania określonej reakcji z jego strony, bądź też doprowadzenia do wycofania się z interakcji i przejęcia kontroli interpersonalnej. Takie sytuacje są rodzajem gry psychologicznej, prowadzonej z nauczycielami, którzy bywa, że ją podejmują lub też sami, prowadząc tego rodzaju rozgrywkę, wywołują określony typ reakcji. Nie zawsze jednak obie strony zdają sobie sprawę z tego w czym biorą udział, a w związku z tym nie wiedzą w jaki sposób sobie poradzić.

Podczas szkolenia uczestnicy poznają rodzaje gier psychologicznych, prowadzonych przez uczniów i nauczycieli, dowiedzą się także jak sobie z nimi radzić, aby relacje uczeń – nauczyciel mogły być prawidłowo kształtowane i przynosić satysfakcję. Zajęcia realizowane są w formie warsztatowej, na którą składają się przede wszystkim gry i ćwiczenia, umożliwiające nabycie określonych umiejętności.

1. Gry psychologiczne prowadzone przez uczniów i przez nauczycieli

2. Zachowania negatywistyczne uczniów

3. Prowokacje a zachowania ryzykowne

4. Nauczyciel wobec zachowań prowokacyjnych uczniów