Ręce są ważne! Rozwijanie motoryki małej i grafomotoryki z elementami terapii ręki

Ręka, jako wyspecjalizowany narząd, odpowiedzialna jest w naszym ciele za wiele funkcji. Trudno wyobrazić sobie wykonywanie codziennych czynności bez sprawnych rąk. Tym bardziej niemożliwe jest wykonywanie wyższych czynności ruchowych (np. pisania) bez nabycia odpowiedniej precyzji, siły, koordynacji i ogólnej sprawności ręki. Ponadto „ręce to macki mózgu”, narząd wykonawczy ludzkiej inteligencji.

Współczesne dzieci, w wyniku zmian w sposobie życia, pozbawione są bardzo dużej liczby doświadczeń sensorycznych i motorycznych, jaka była udziałem ich rówieśników sprzed dekady. Postawa rodziców (często nadmiernie wyręczająca) pozbawia okazji do ćwiczenia czynności motorycznych. W związku z tym coraz częściej mamy do czynienia z deficytami w rozwoju małej motoryki. Jednocześnie sprawność manualna i grafomotoryczna jest sferą rozwoju ocenianą podczas diagnozy gotowości szkolnej i niezmiernie ważną dla nabywania podstawowych technik szkolnych.

Proponujemy szkolenie, prowadzone metodą warsztatową, połączone z pokazem licznych pomocy edukacyjno-terapeutycznych oraz pomysłów i wartościowych książek, służących rozwijaniu sprawności manualnej i grafomotorycznej. Przedszkole otrzyma także, do powielania, pakiet materiałów przydatnych w rozwijaniu grafomotoryki.

1. Dlaczego tak ważna jest sprawność ręki w rozwoju dziecka? Powiązanie motoryki małej z innymi sferami rozwoju – wzajemne wpływy

2. Zaburzenia rozwoju motoryki małej –  różnorodne przejawy i przyczyny

3. Jak problemy motoryczne wpływają na osobowość i zachowanie dziecka?

4. Rola i kształtowanie prawidłowego chwytu

5. Psychologiczno-pedagogiczna diagnoza rozwoju motoryki małej – przykłady zadań i opinii

6. O lateralizacji i rysunku słów kilka

7. Na czym polega terapia ręki?

8. Masaż sensoryczny ręki – prezentacja

9. Jak rozwijać małą motorykę i grafomotorykę ? Ogólne zasady i liczne propozycje

10. Metody: Ruchu Rozwijającego, Edukacji przez Ruch, Integracji Sensorycznej, Zabaw FundaMentalnych, Programu „Wzory i obrazki” M.Frostig, Programów Aktywności Knillów- ukazane pod kątem elementów pomocnych w rozwijaniu motoryki małej