Jak efektywnie porozumiewać się z rodzicami

Spotkania z rodzicami należą do najbardziej wymagających obowiązków nauczyciela. Rodzice pierwszoklasistów przyprowadzając swoje dzieci na pierwsze lekcje niejednokrotnie są bardziej przejęci od swoich pociech. Nierzadko stanowczo żądają od nauczyciela, by właśnie ich dziecku poświęcił szczególnie dużo uwagi, nalegają na stosowanie - ich zdaniem - najlepszych metod wychowawczych itp.

Z drugiej strony kontinuum znajduje się coraz liczniejsza niestety grupa rodziców niezaangażowanych – którym jest obojętne, jak ich dzieci funkcjonują w szkole, którzy traktują szkołę jak swoistą przechowalnię lub jako miejsce, które ma automatycznie wypełnić wszelkie istniejące w wychowaniu dziecka luki.

Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami plasuje się większość rodziców. Zapracowani i wiecznie pozbawieni czasu (a niekiedy i ochoty) spotkania z nauczycielem traktują najczęściej jako zło, ale jednak – konieczne.

Co zrobić, aby spotkania z rodzicami były naprawdę owocne? Jak stworzyć atmosferę wzajemnego zrozumienia w obliczu wspólnej odpowiedzialności – wychowywania?

Podczas niniejszego szkolenia poruszone zostaną poniższe zagadnienia:

• Dlaczego rodzice nie lubią zebrań?
  • Budowanie zaufania od pierwszego kontaktu
  • Konsekwencje negatywnych relacji
  • Efektywna komunikacja
  • Negocjacje – język szakala i język żyrafy
  • Przygotowanie się do spotkania
  • Jak sprawić, by rodzice poczuli się pewniej?
  • Organizacja czasoprzestrzenna
  • Jak mówić?
  • Jak słuchać?
  • Asertywność – czyli jak nie dać sobie wejść na głowę
  • Gry komunikacyjne – w co grają rodzice?
Formularz rozwój

Centrum