Jak zdobyć ocenę wyróżniającą? Dokumentacja działań wynikających z kryteriów oceny pracy nauczyciela

Cele szkolenia:
Nauczyciele :

1. Poznają przepisy prawa związane z oceną pracy nauczyciela oraz przepisy prawa dotyczące zasad dokumentowania pracy nauczyciela.
  2. Przeanalizują kryteria oceny pracy opublikowane w rozporządzeniu MEN.
  3. Zaplanują sposób dokumentowania zadań wynikających z kryteriów oceny pracy nauczyciela.

Program spotkania:

1. Przepisy prawa związane z oceną pracy nauczyciela
    – analiza zapisów ustawy Karta Nauczyciela;
    – analiza zapisów rozporządzenia MEN z dn. 29 maja 2018 w sprawie warunków i trybu oceny pracy nauczyciela.
  2. Kryteria oceny pracy nauczyciela
    – analiza kryteriów oceny pracy nauczyciela na poszczególnych stopniach awansu,
    – zadania nauczycieli wynikające z kryteriów oceny pracy nauczyciela.
  3. Działania i dokumentowanie działań nauczyciela
    – dokumentacja przebiegu procesu nauczania (w tym plany dydaktyczne, analizy diagnoz edukacyjnych, monitorowanie podstawy programowej)
    – dokumentacja procesu wychowania opieki i profilaktyki (w tym – plany pracy i sprawozdania nauczycieli wychowawców, dokumentacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej, dokumentacja organizacji kształcenia uczniów niepełnosprawnych, monitorowania podstawy programowej),
    – dokumentacja analiz pracy wychowawczej dydaktycznej,
    – dokumentacja ogólna szkoły, w której można znaleźć dowody na realizacje działań nauczyciela wynikających z kryteriów oceny pracy (w tym – Program wychowawczo profilaktyczny, Plan pracy szkoły)
  4. Obserwacja zajęć w kontekście działań nauczyciela wpisanych w kryteria oceny pracy
    – zasady obserwacji,
    – elementy zajęć obserwowane w kontekście oceny pracy (w tym – cele, oczekiwania, informacja zwrotna; podsumowanie zajęć, metody aktywizujące, indywidualizacja, narzędzia TIK-u.