Kształtowanie postaw prospołecznych, wśród uczniów szkoły ponadgimnazjalnej

Jakość wzorów osobowych jakie prezentują wobec uczniów nauczyciele, zwłaszcza zaś w szkole ponadgimnazjalnej, zależy ukształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wychowanków. Nie jest prawdą, że współczesny nauczyciel nie jest już autorytetem dla ucznia, a uczniowi wystarczą pseudowartości promowane w mediach. Dzisiaj, jak nigdy dotąd uczniowie potrzebują wzorców, z którymi będą chcieli się identyfikować. Szkoła powinna być miejscem gdzie uczniowie mogą poznać  nauczycieli – ludzi o ukształtowanych, trwałych i pożądanych społecznie postawach.

1.    Chaotyczny świat wartości – usprawiedliwianie postawy wycofania się i przetrwania nauczyciela w szkole
2.    Odpowiedzialność w mówieniu i działaniu – jak prezentować własne postawy, by stać się autorytetem dla uczniów
3.    Deklaracje, dyskusje i debaty – ważne narzędzia, ale to za mało. O zachęcaniu do wolontariatu i działań prospołecznych
4.    Uczciwość i rzetelność na przykładzie procedury antyplagiatowej w szkole