Kryteria oceny pracy nauczyciela w świetle nowych przepisów prawa

W grudniu 2012 zostało zmienione rozporządzenie MEN w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela – czy wprowadzone zmiany odmienią tradycyjny sposób oceny nauczyciela? Czy powiążą go z efektywnością pracy szkoły lub sukcesem ucznia – NIE! Dlatego dyrektor sam będzie musiał szukać skutecznych rozwiązań!

Proponowany przeze mnie kompetencyjny model oceny pracy nauczyciela jest rozwiązaniem systemowym, opartym na wymaganiach państwa i  najnowszych mechanizmach sprawdzonych w zarządzaniu zasobami ludzkimi.Daje możliwość powiązania procedur oceniania z wymaganiami ocenianymi w ewaluacji zewnętrznej- a to zapewni wysoki poziom spełnienia tych wymagań i wysokie oceny szkoły (B i A) Dodatkowo zapewni kształtowanie indywidualnych ścieżek kariery zawodowej.

W ostatnich latach upowszechnia się przekonanie, że warunkiem sukcesu jest ścisłe powiązanie zarządzania zasobami ludzkimi ze strategią rozwoju firmy – spróbujmy zatem powiązać te sfery także w szkole. Dziś trudno zaprzeczyć, że sposób oceny pracowników, polityka szkoleniowa, budowa systemów motywacyjnych i systemów wynagrodzeń w wielu szkołach jest chaotyczna i sprzeczna. Prawidłowo zaprojektowany system oceny kompetencji umożliwia pełną integrację tych dziedzin.
Warto pomyśleć o takim systemie oceniania nauczycieli, który stałby się autentycznym bodźcem rozwoju społeczności uczących się, a nie, wymuszoną prawem, koniecznością. Przygotowana propozycja uwzględnia dwa sposoby oceny nauczyciela: tradycyjną i najnowszą kompetencyjną z zastosowaniem metody 360 stopni. Będzie można zatem samodzielnie wybrać model odpowiedni dla swojej placówki.

1. Podstawy prawne oceny pracy nauczyciela, omówienie zmian w rozporządzeniu w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela.

2. Ocena tradycyjna:
– tryb dokonywania oceny,
– procedura dokonywania oceny- gotowa opozycja,
– szczegółowe kryteria oceny pracy nauczyciela (przykłady gotowych rozwiązań),
– sposoby gromadzenia informacji o pracy nauczyciela,
– przykładowe karty oceny pracy.

3. Połączenie oceny tradycyjnej z wymaganiami państwa – wypracowanie kryteriów oceny nauczyciela w kontekście zadań wynikających z poziomów D i B. (gotowy przykład szczegółowych kryteriów na ocenę dobrą i wyróżniającą)

4. Kompetencyjny system oceny nauczycieli:
– zarządzanie oparte na kompetencjach,
         kompetencje nauczyciela XXI wieku,
         kompetencje nauczyciela w UE,
– opracowanie i wprowadzanie kompetencyjnego systemy ocen,
– 360 stopniowa ocena kompetencji,
– identyfikacja i przykładowe opisy kompetencji nauczycieli,
– ustalanie poziomów kompetencji i wskaźników do ich oceny (kryteria efektywnościowe, behawioralne, osobowościowe, kompetencyjne)
– przykładowe narzędzia do wykorzystania przy ocenie nauczycieli,
– opis systemu do wdrożenia w placówce oświatowej.
5. Zarządzanie kompetencjami a rozwój zawodowy pracowników.
6. Wypracowanie karty oceny dla placówki

Prowadzący: Marzena Siejewicz

Edukatorka, absolwentka ministerialnego kursu nadającego kwalifikacyjnego w zakresie umiejętności edukatorskich), profesjonalny trener, starszy specjalista do spraw szkoleń Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspertka w zakresie ewaluacji, członek zespołu projektującego zmiany w systemie nadzoru pedagogicznego oraz wymagania państwa dla szkół i placówek, (studia podyplomowe w zakresie nadzoru i ewaluacji) specjalista w zakresie oceniania i pomiaru dydaktycznego oraz analizy EWD, ekspert w zakresie systemowego zarządzania placówkami oświatowymi (uprawnienia do wdrażania systemów ISO i kontroli zarządczej, konsultant ds. normy ISO)- prowadzi szkolenia wizytatorów do spraw ewaluacji, dyrektorów szkół z ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej w ramach projektu „Program wzmocnienia efektywności nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły oraz nauczycieli w projekcie „Nauczyciel badacz”, – posiada 15 letnie doświadczenie na stanowisku dyrektora gimnazjum i zespołu szkół ponadgimnazjalnych, wieloletni doradca metodyczny.