Cyberprzemoc i inne zagrożenia w sieci – jak rozpoznawać i reagować?

Współczesny świat, to świat informatyzacji większości dziedzin życia społecznego. Ekspansywny rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych, interaktywnych oraz mediów cyfrowych wiąże się z pojawieniem wielu nowych problemów świata wirtualnego. Cyberprzestrzeń nie tylko jest dla wielu młodych ludzi szansą na inną jakość życia, ale niesie ze sobą także wiele zagrożeń: społecznych, wychowawczych, zdrowotnych i moralnych. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera kwestia bezpieczeństwa w Internecie, czy też kształtowania nawyków bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.

Podczas proponowanego szkolenia omówimy najważniejsze zagrożenia cyberprzestrzeni, w tym zjawiska agresji elektronicznej i cyberprzemocy, których doświadczają nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, a także sami uczniowie. Dowiemy się również w jaki sposób sobie z tymi zagrożeniami radzić.

1. Świat wirtualny w życiu współczesnego ucznia

• Social media, cechy charakterystyczne i ich funkcje
  • Zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z portali społecznościowych
  • Netykieta

2. Zagrożenia cyberprzestrzeni

• Zagrożenia zdrowia psychicznego i fizycznego
  • Zagrożenia społeczno-wychowawcze
  • Zagrożenia związane z uzależnieniami
  • Cyberprzestępczość i nadużycia

3. Agresja elektroniczna i cyberprzemoc

• Charakterystyka zjawiska w kontekście ich występowania w szkołach i placówkach – film edukacyjny
  • Rodzaje zachowań przemocowych, agresywnych i ich cechy charakterystyczne – analiza na wybranych przykładach
  • Jak diagnozować występowanie zjawiska w naszej szkole, placówce? – ćwiczenie praktyczne

4. Sposoby przeciwdziałania cyberprzemocy

• Propozycje strategii interwencyjnych i profilaktycznych
  • Szkolne procedury bezpieczeństwa w sieci – propozycja.