Trening kreatywności. Jak pobudzać własną kreatywność i kreatywność uczniów?

W dzisiejszym świecie, gdzie trudno jest przewidzieć i zaplanować przyszłość, zmiany i elastyczne podejście, uwzględniające wielość i różnorodność spojrzeń na dany temat, stają się coraz bardziej pożądaną formą zachowań nie tylko w życiu codziennym, ale i na rynku pracy. Tempo rozwoju i związane z tym rosnące możliwości sprawiają, że aby zaistnieć trzeba się wyróżnić – jak to zrobć? Jak zwrócić uwagę, zaciekawić czy zainspirować drugą osobę?

W erze informacji dostęp do ,,twardej wiedzy’’ nie stanowi problemu. Problem pojawia się dopiero kiedy  zastanawiamy się nad formą – opakowaniem tej wiedzy czyli jak to pokazać czy zaprezentować? Dlatego też w szkołach nauczyciele coraz częściej poszukują metod, form pracy, które nie tylko pobudzą ucznia do aktywności,
ale i zaciekawią go na tyle, że sam przejmie inicjatywę w dalszym pogłębianiu zaprezentowanej wiedzy.

Odpowiedzią na te dzisiejsze potrzeby jest kreatywność, która podpowiada co i jak można zrobić, aby nieszablonowo zadziałać. Zapraszamy Państwa na szkolenie warsztatowe, które dostarczy nauczycielom wiedzy, metod i narzędzi przydatnych do rozwijania wśród uczniów jednej z  najbardziej kluczowej kompetencji współczesnego świata.

Program spotkania:

1.Eliksir kreatywności – diagnoza i autorefleksja.
Refleksyjny praktyk – postawa nauczyciela sprzyjająca procesowi twórczego nauczania i uczenia się – diagnoza i autorefleksja.

2. Kreatywność, twórczość i innowacyjność – próba definicji.
Co to jest kreatywność, twórczość i innowacyjność?
Ustalenie zakresu definicji jako wyznacznik dla kierunku podejmowanych działań.

3. Myśleć jak Leonardo Da Vinci – 7 zasad ma drodze do genialności człowieka.
Przedstawienie 7 zasad jakimi kierował się Leonardo Da Vinci – omówienie istoty, celu i strategii działania w każdym obszarze.
Poznanie kodu talentu i zaplecza sprzyjającego rozwijaniu kompetencji twórczości i kreatywności.

4.Myślenie dywergencyjne i konwergencyjne w szkolnej ławce. Jak pobudzić i rozwijać kreatywność każdego dnia – praktyczne przykłady.
Jedna czy więcej odpowiedzi? Istota pytań w kształceniu szerokiej perspektywy poznawczej i badawczej.
Praktyczne przykłady ćwiczeń pobudzających i rozwijających kreatywność.

5. Trening kreatywności – zastosowanie metod pracy rozwijających aktywność i kreatywność w postawie ucznia w oparciu o różne przykłady szkolne.
Poznanie i przećwiczenie metod pracy rozwijających aktywność i kreatywność ucznia (np.: myślenie pytajne, technika Osborna, metoda odwróconego celu,
piramida skojarzeń).