Nowatorskie przedsięwzięcia w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi (neuroobrazowanie pracy mózgu) wiemy, że największą chłonność korową mają mózgi małych dzieci. Naturalną cechą dziecka jest ciekawość, chęć poznawania otaczającego świata i dowiadywania się nowych, interesujących rzeczy. Dzisiaj nie wystarczy być kreatywnym nauczycielem, by te potrzeby zaspokajać. Gwałtowność rozwoju TIK, kryzys więzi i emocji, nowe horyzonty poznawcze zmuszają nauczycieli do przyjęcia postawy uwrażliwionego twórcy, który wspiera, uczy i zachęca do rozwoju.

Proponujemy dyrektorom i twórczym nauczycielom szkolenie na, którym oprócz praktycznych informacji związanych z zainicjowaniem innowacji w placówce, otrzymacie wiele pomysłów, które sprawdziły się w wielu przedszkolach i szkołach.

Cel szkolenia:

• podniesienie jakości pracy przedszkola/szkoły w zakresie stosowania nowoczesnych metod doświadczania, obserwowania, czy eksperymentowania;
  • zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych przez wpieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności;
  • doskonalenie pracy nauczycieli, umiejętność wdrażania do praktyki edukacyjnej innowacji; wzrost doświadczenia nauczycieli w zakresie planowania oraz monitorowania i ewaluowania efektów pracy.

Program:

• Najpierw innowator potem innowacja

Nauczyciele często mówią, że nie są na tyle twórczy,
aby wdrożyć coś absolutnie nowego. Takie myślenie hamuje, albo wręcz uniemożliwia kreatywną aktywność
i realizowanie nowatorstwa. Twórcze myślenie nie jest wyjątkową właściwością naszego umysłu, to umiejętność, którą można doskonalić, a innowację zawsze zaczynamy
od postawy innowatora….

• Od pomysłu do realizacji

Dokumentacja zgodna z aktualnym stanem prawnym. Przykładowe uzasadnienie z odwołaniem się do teorii pedagogicznych. Dokumentowanie przebiegu innowacji. Ewaluacja.

• Nowe nie zawsze innowacyjne

Zdarza się, że nowatorskie pomysły nie kończą się sukcesem. Stawianie wielu celów do realizacji i sztywne formy realizacji mogą prowadzić do porażka w konsekwencji do zniechęcenia i zaniechania podejmowania kolejnych działań.
O zagrożeniach i wyzwaniach….

• Innowacje edukacyjne i wychowawcze

Zasady wprowadzania innowacji adoptowanej lub adaptowanej.  Etapy, ważne informacje, zachęta
do innowacji edukacyjnych i wychowawczych….