Jak przetrwać zmianę? Warsztat dla nauczycieli gimnazjów.

W szkolnictwie nic dzisiaj nie jest pewne. W ciągu ostatnich lat rozmaite zmiany szczególnie dały temu wyraz; i choć mówi się o kosztach psychicznych, jakie w związku ze zmianami ponoszą uczniowie, niewiele mówi się o kosztach, które ponoszą w tym zakresie nauczyciele. Niniejsze szkolenie ma jeden cel – podnieść morale i dodać ducha zestresowanym  i zniechęconym nauczycielom. Podczas szkolenia uczestnicy poznają zasady autoprewencji wobec stresu chronicznego i praktyk pomocnych w pracy nad własną motywacją. Zostają wyposażeni w wiedzę i umiejętności w zakresie dbania o swoje zdrowie i energię do pracy, niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość.

Ramowy program szkolenia:

1. „Człowiek z żelaza, człowiek z marmuru” – kiedy i jak moje ciało dało mi znać, że nie jestem tak twardy,
jak próbuję być; o czujności wobec oznak stresu ostrego i chronicznego,

2. Jak wpływać na odczuwanie stresu wobec zmian, które nie zależą ode mnie?
- praca z własną psychika – które cechy pielęgnować, by łatwiej radzić sobie ze zmianami
- praca z ciałem – jak redukować napięcie poprzez odpowiednie żywienie i ćwiczenia
- zajadanie stresu – powszechny problem; jak mu przeciwdziałać,

3. Radzenie sobie ze stresem poprzez umiejętność aktywnej relaksacji – warsztaty,