Zmiany w prawie oświatowym związane z organizacją pracy szkoły w pierwszym roku reformy - jesteśmy na starcie – wrzesień 2017

Szanowni Dyrektorzy,

Od 1 września 2017 r. obowiązują nowe przepisy zawarte w dwóch ustawach Prawo oświatowe oraz w Ustawie wprowadzającej Prawo oświatowe – nie znaczy to jednak, że Ustawa o systemie oświaty nie funkcjonuje. Niektóre jej zapisy obowiązują nas dalej.

Ciekawą sytuacje w bieżącym roku szkolnym tworzą przepisy Ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe – pozwalają na  działanie starych rozporządzeń w „starych” typach szkół – te rozporządzenia muszą być jednak dostosowywane                    do przepisów obowiązujących szkoły od września, czyli muszą być dostosowane do ustawy Prawo oświatowe i stąd tak dużo rozporządzeń zmieniających.

Pojawiły się już nowe przepisy wykonawcze, np. 31 sierpnia zostało podpisane 11 a wcześniej w czasie wakacji 49 nowych rozporządzeń  - najczęściej są to akty, które jedynie dostosowują zapisy prawa do nowego ustroju, ale często zmieniają także organizację funkcjonowania szkoły – tak jest w przypadku pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Oto najkrócej opisana sytuacja szkół w nowym roku szkolnym. Jak zatem odnaleźć właściwe akty prawa? Jak odnaleźć właściwe tryby postępowania? Na których podstawach prawnych funkcjonuje moja szkoła – nowych czy starych? -  te i inne problemy rozwiążemy razem – zapraszam na spotkanie, którego głównym celem jest dostarczenie aktualnych informacji na temat zmian wynikających z nowych przepisów prawa oświatowego.

Prawo oświatowe – omówienie i interpretacja wybranych zapisów, w tym dotyczących:

• programu wychowawczo - profilaktycznego,
  • statutów szkół i przedszkoli,
  • organizacji innowacji w szkole
  • nadzoru pedagogicznego.

Związki i zależności między ustawą Prawo oświatowe a Ustawą o systemie oświaty, ustalenie, które zapisy Ustawy o systemie oświaty jeszcze obowiązują, w tym:

• omówienie zasad klasyfikowania i promowania - dwie podstawy prawne obowiązujące w bieżącym roku szkolnym,
  • omówienie organizacji egzaminu ósmoklasisty,
  • przypomnienie zasad dopuszczania programów  - stare zasady obowiązujące we wszystkich typach szkół.

Omówienie zmian w aktach wykonawczych obowiązujących w bieżącym roku szkolnym, w tym szczegółowo organizacja:

• roku szkolnego – wykorzystanie dni wolnych od zajęć dydaktycznych
  • organizowania dopuszczalnych form realizacji zajęć wychowania fizycznego
  • pomocy psychologiczno – pedagogicznej,
  • nauczania indywidualnego i indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci,
  • kształcenia dzieci i  uczniów  niepełnosprawnych,
  • wczesnego wspomagania,
  • indywidualnego toku nauczania i indywidualnego programu nauczania,
  • nadzoru pedagogicznego,
  • wymagań państwa,

Sposób prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji

Realizacja i monitorowanie nowej i starej podstawy programowej z uwzględnieniem warunków wpisanych w dokumenty